Globi

Kryqi i Kuq: Kemi informacione nga Izraeli, luftimet do të vijojnë në perëndim të Rafah-ut

Shkruar nga Liberale

Kryqi i Kuq: Kemi informacione nga Izraeli, luftimet do të vijojnë

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në Rafah ka marrë informacion nga autoritetet izraelite se luftimet do të vazhdojnë në perëndim të Rafah-ut.

"KNKK nuk ka informacione të sakta rreth operacionit. Nuk është lëshuar një urdhër evakuimi dhe operacionet e saj, duke përfshirë spitalin fushor, do të vazhdojnë”, tha zëdhënësja e KNKK në Jerusalem, Sarah Davies për CNN të mërkurën.

"KNKK po zgjedh të zbatojë masa shtesë të sigurisë dhe sigurisë së brendshme," tha Davies, duke shtuar se KNKK nuk do të largohet nga vendndodhja e saj aktuale dhe se po merren masa shtesë sigurie.

Ndërkohë, CNN raporton se ka kontaktuar me Forcat e Mbrojtjes të Izraelit për koment.

Sipas CNN, shumë palestinezë janë parë duke paketuar gjërat e tyre nga zona Al-Alam në Rafah Perëndimore pas një përhapjeje paralajmëruese të një operacioni ushtarak në pritje.

Pamjet tregojnë njerëzit duke rrëzuar tendat dhe strehimoret që kanë ngritur nga zhvendosjet e mëparshme.

“Na thanë se do të ketë një operacion ushtarak dhe tani po largohemi; ne kemi qenë këtu një muaj dhe kemi qenë në Rafah për tetë muaj; po shkojmë në Deir Al-Balah në shtëpinë e gjyshit tim”, tha Muhanad banori i zhvendosur i Gazës.

Një tjetër banore e Gazës, Layla Aiwada, vendosi të largohej nga shtëpia e saj me fëmijët e saj pasi tha se kishte dëgjuar se do të kishte një operacion ushtarak.

"Ne kemi qenë këtu për dy javë, dhe para kësaj kemi qenë në kampin Bader në Rafah."

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH