Globi

KALENDARI HISTORIK/ Nga zbulimi i ushtrisë prej Terrakote në Kinë te lindja në Florida e Jennifer Capriati

Shkruar nga Liberale

KALENDARI HISTORIK/ Nga zbulimi i ushtrisë prej Terrakote në Kinë

1947 – Fillon zyrtarisht Kryengritja Malagasy kundër sundimit kolonial francez në Madagaskar. Deputetët e parë të Madagaskarit, Joseph Raseta, Joseph Ravoahangy, dhe Jacques Rabemananjara, udhëhoqën një përpjekje për të arritur pavarësinë për Madagaskarin përmes kanaleve ligjore. Dështimi i kësaj nisme, radikalizoi elementët e popullsisë malagjeze, përfshirë udhëheqësit e disa shoqërive sekrete nacionaliste.

1962 – Arturo Frondizi, presidenti i Argjentinës, është përmbysur në një grusht shteti ushtarak nga forcat e armatosura të Argjentinës, duke i dhënë fund një krize kushtetuese 12 ditore. Frondizi duroi protestat e përsëritura dhe kryengritje ushtarake gjatë sundimit të tij, gjatë së cilës edhe Ministri i Ekonomisë e kundërshtoi. Këto ngjarje përfunduan në grushtin e shtetit të Marsit, të udhëhequr nga Gjeneral Raul Poggi.

1974 – Ushtria prej Terrakote u zbulua në provincën Shanxi, të Kinës. Ushtria prej Terrakote, është një koleksion skulpturash që përshkruajnë ushtritë e Qin Shi Huang, perandorit të parë të Kinës. Ajo është kompozuar në një formë të artit funerar të varrosur me perandorin në 210-209 pes, që sipas legjendës, kishte si qëllim mbrojtjen e perandorit në jetën e tij të përtejme.

1976 – Lind në Florida, Jennifer Capriati. Capriati, është një ish-teniste profesioniste amerikane. Anëtare e Sallës së Famshme Ndërkombëtare e Tenisit dhe një ish-Botëror Nr. 1, ajo fitoi tre kampionate sigle, në turnet e Grand Slamit. Ajo, ishte gjithshtu, dhe medalistja e artë në Lojërat Olimpike Verore të 1992. Capriati, konsiderohet si një ndër tenistet më të famshme në mbarë botën.

1980 – Vdes në moshën 74 vjeçare, Annunzio Paolo Mantovani. Mantovani, ishte një dirigjent anglo-italian, kompozitor dhe argëtues i stilit të lehtë të orkestrës me një nënshkrim muzikor të telave kaskadues. Libri britanik Hit Singles & Albums deklaron se ai ishte “akti më i suksesshëm i albumit në Britani para Beatles, akti i parë që shiti mbi një milion albume stereo dhe gjashtë albume njëkohësisht në 30-të më të mirat ën SHBA.

1982 – Akti i Kanadasë 1982 merr Mirënjohjen Mbretërore nga Mbretëresha Elizabeth II, duke vendosur skenën që Mbretëresha e Kanadasë të proklamojë Aktin e Kushtetutës, 1982. Akti, gjithashtu përfundoi zyrtarisht dispozitat e “kërkesës dhe pëlqimit” të Statutit të Westminster, për Kanadanë, me anë të të cilit parlamenti britanik kishte një fuqi të përgjithshme për të miratuar ligjet që shtrihen në Kanada me kërkesën e vet.

1990 – Parlamenti Çekosllovak nuk është në gjendje të arrijë një marrëveshje për emërimin e vendit pas rënies së komunizmit, duke ndezur të ashtuquajturën Lufta Hyphen. Si kompromis, më 29 mars 1990 parlamenti Çekosllovak vendosi që emri i gjatë i vendit të ishte “Republika Federative Çekosllovake”, duke pranuar, që vendi të ishte një federatë. Më pas emri u ndryshua në mënyrë përfundimtare në Republikën Çeke dhe Sllovaki.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH