Globi

Gjendet i varur në tualet një tjetër kritik i Putin! Kompania flet vetëm për “vdekje të papritur”, mediat për “vetëvrasje”

Shkruar nga Liberale

Gjendet i varur në tualet një tjetër kritik i Putin! Kompania

Zëvendëspresidenti i “Lukoil” Vitaly Robertus gjendet i varur në shtëpinë e tij, kurse presidenti kishte vdekur disa muaj më parë

Robertus punoi në Lukoil, gjiganti rus i naftës, për më shumë se 30 vjet dhe është i fundit në një seri drejtuesish të lartë të naftës dhe gazit që vdes në rrethana të papritura.

Kompania flet vetëm për “vdekje të papritur”, mediat për një “vetëvrasje” në dukje me trupin e gjetur të varur në banjën e zyrës së tij. Vitaly Robertus, nënkryetar i Lukoil, zgjeron listën e zyrtarëve dhe menaxherëve që janë zhdukur në mënyrë misterioze në Rusi.

Dhe rrethanat e vdekjes së tij ngrenë dyshime të reja.

Robertus, 54 vjeç, punoi në Lukoil për 30 vjet "duke fituar respektin e kolegëve të tij jo vetëm në kompani, por edhe në të gjithë industrinë", shkroi kompania në njoftimin e vdekjes së tij. "Në kujtesën tonë ai do të mbetet një udhëheqës i talentuar, një person i gjithanshëm dhe një shok mirëkuptues."

Por me kalimin e orëve, komunikimet e zakonshme ia lanë vendin detajeve shqetësuese: Robertus u gjet i vdekur dhe i varur në banjën e zyrës së tij, shkruanin disa kanale ruse në Telegram, duke përfshirë Astra dhe Baza, media pranë shërbimeve të sigurisë së Moskës. “Pak para vdekjes së tij, Robertus u ankua për shëndetin e tij dhe kërkoi pilula për kokë, pas së cilës shkoi në zyrë. Për disa orë ai nuk doli dhe nuk u përgjigj në telefon, ndaj punonjësit vendosën të futeshin dhe zbuluan trupin. Kryemenaxheri bëri vetëvrasje dhe vdiq nga asfiksia”, u tha nga një kanali social.

Robertus është menaxheri i katërt kryesor i Lukoil që vdes në dy vitet e fundit në rrethana të dyshimta, pasi kompania kritikoi publikisht pushtimin rus të Ukrainës në mars 2022. Në tetor të vitit të kaluar Vladimir Nekrasov, kryetar i bordit të drejtorëve të kompanisë, vdiq në moshën 66-vjeçare nga një "akut i zemrës", një problem pothuajse endemik midis vdekjeve në rrethana të dyshimta në Rusi. Para tij ishte vdekja e bujshme e Ravil Maganov, presidentit të Lukoil, i cili më 1 shtator 2022 u rrëzua për vdekje nga dritarja e një spitali në Moskë në rrethana që mbeten ende të pashpjegueshme: jo shumë kohë më parë, ai kishte folur kundër luftës në Ukrainë.  Dhe në maj të po atij viti, një ish-menaxher i lartë i gjigantit të naftës, Alexander Subbotin, vdiq në rrethana misterioze në moshën 44 vjeçare, i gjetur në bodrumin e shtëpisë së një shamani në Mytishchi, një qytet në veri-lindje të kryeqytetit Moskë, pasi u tha se pësoi një atak të dukshëm në zemër. Mospërputhjet, pyetjet dhe rastësitë e bëjnë të vështirë klasifikimin e këtyre episodeve si “aksidente” të thjeshta.

Dhe nëse zgjerohet harta, dyshimet dhe misteret shumëfishohen: vetëm në sektorin rus të hidrokarbureve, katër drejtues të lartë të Gazprom vdiqën në vetëm gjashtë muaj të vitit 2022, sipas Novaya Gazeta. Në përgjithësi, ka pasur shumë vdekje të tjera të pashpjegueshme të figurave të shquara ruse që kur Putin filloi pushtimin e Ukrainës. Ndër episodet e fundit, ai i Vladimir Egorov, një deputet 46-vjeçar i partisë në pushtet Rusia e Bashkuar nga qyteti siberian i Tobolsk, u gjet i vdekur në fund të vitit 2023 pasi kishte "ra nga dritarja" sipas disa rusë. media, ndërsa të tjerë folën për "probleme të zemrës". Ndër rastet më të diskutuara është ai i manjatit të salsiçeve dhe deputetit Pavel Antov, vetë anëtar i partisë së Putinit, i cili vdiq në Indi më 24 dhjetor 2022 pasi ra nga kati i tretë i hotelit të tij. Antov ishte vënë nën kritika për një postim kundër luftës të publikuar në WhatsApp, të cilin ai më pas u përpoq ta mohonte, duke e cilësuar atë si një "keqkuptim fatkeq dhe një gabim teknik".

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH