Globi

Estonia dënon ish-profesorin rus për spiunazh

Shkruar nga Liberale

Estonia dënon ish-profesorin rus për spiunazh

Një gjykatë estoneze ka dënuar një ish-profesor të teorisë politike në Universitetin e Tartu, i cili është shtetas rus, me gjashtë vjet e tre muaj burg për spiunazh.

Vychislav Marozov u arrestua në janar me akuzën për mbledhjen e informacionit mbi politikën e brendshme dhe të mbrojtjes së vendit, si dhe politikën e tij të sigurisë, si dhe për individët dhe infrastrukturën në lidhje me këto zona.

Marozov u akuzua gjithashtu për mbledhjen e informacionit për situatën politike të Estonisë, marrëdhëniet e saj me aleatët, integrimin social dhe kohezionin social.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH