Globi

BM, SHBA dhe Kanadaja dënojnë përpjekjet e Rusisë për të minuar zgjedhjet në Moldavi

Shkruar nga Liberale

BM, SHBA dhe Kanadaja dënojnë përpjekjet e Rusisë për

Qeveritë britanike, amerikane dhe kanadeze kanë dënuar përpjekjet e Rusisë për të “ndikuar, përmbysur dhe minuar” zgjedhjet në Moldavi.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar ndërsa liderët e vendeve po marrin pjesë në një takim të G7 në Itali, ata thanë se Kremlini po përdor “dezinformimin, aktivitetet kriminale dhe të fshehta” për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve dhe “do të punojë për të nxitur protesta” nëse nuk zgjidhet një kandidat pro-rus.

Zgjedhjet presidenciale të Moldavisë 2024 do të zhvillohen më 20 tetor, me një referendum nëse vendi i mëparshëm sovjetik duhet t’i bashkohet BE-së që do të mbahet në të njëjtën ditë.

Presidentja aktuale Maia Sandu ka qenë në detyrë që nga viti 2020 dhe është themeluese e Partisë Pro-BE, liberale të Veprimit dhe Solidaritetit (PAS).

Moldavia e ka akuzuar në mënyrë të përsëritur Rusinë për kryerjen e një “lufte hibride” kundër vendit, duke ndërhyrë në zgjedhjet lokale dhe duke zhvilluar fushata të mëdha dezinformuese në përpjekje për të rrëzuar qeverinë dhe për të penguar rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE. Rusia i ka mohuar akuzat.

Në deklaratën e tyre të përbashkët, Britania e Madhe, SHBA-ja dhe Kanadaja thanë se janë “të bashkuar për t’u përballur me agresionin dhe përmbysjen e shoqërive demokratike nga Rusia”. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH