Globi

Bilanci tragjik, rreth 35 mijë palestinezë të vrarë në Gaza që nga 7 tetori

Shkruar nga Liberale
Bilanci tragjik, rreth 35 mijë palestinezë të vrarë në

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se të paktën 34,789 palestinezë janë vrarë tani në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori.

Shifrat e raportuara nga ministria nuk bëjnë dallim mes luftëtarëve dhe civilëve.

Ndërkaq, sipas ministrisë, janë plagosur 78,204 persona.

Ndërsa disa zyrtarë izraelitë kanë kërkuar të hedhin dyshime mbi shifrat e vdekshmërisë të dhëna nga Autoriteti Shëndetësor Palestinez në Gaza, një numër grupesh të pavarura thonë se ata kanë provuar të jenë kryesisht të besueshëm dhe gjerësisht në përputhje me ato të prodhuara më vonë nga OKB-ja dhe vetë Izraeli.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH