Globi

Artikull i FINANCIAL TIMES/ Gjykata gjermane: Partia e ekstremit të djathtë, organizatë 'e dyshuar ekstremiste'

Shkruar nga Liberale
Artikull i FINANCIAL TIMES/ Gjykata gjermane: Partia e ekstremit të

Marrë nga Financial Times

Vendimi do të thotë se partia e ekstremit të djathtë mund të vihet nën mbikëqyrje formale

Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë (AfD) pësoi një humbje të madhe nga ana ligjore pasi një gjykatë vendosi se agjencia vendase e inteligjencës së vendit kishte të drejtë që e cilësoi atë një organizatë të dyshuar të ekstremit të djathtë.

Vendimi do të thotë se agjencia BfV mund ta vendosë AfD-në nën mbikëqyrje formale, në të njëjtin nivel me grupet ekstremiste të konsideruara prej kohësh si një kërcënim për shtetin gjerman.

Gjykata në qytetin perëndimor të Münster-it vendosi se kishte prova të mjaftueshme që AfD ndiqte qëllime që “qëllonin kundër dinjitetit njerëzor të grupeve të caktuara të njerëzve dhe parimit të demokracisë”, thuhet në një deklaratë nga gjykata.

Gjykata tha se kishte marrë në konsideratë një numër të madh deklaratash nga zyrtarë të AfD-së, të cilët “vinin në dyshim nëse [emigrantët] i përkisnin me të vërtetë kombit gjerman, pavarësisht se sa të integruar janë në shoqërinë gjermane dhe pavarësisht nga shtetësia e tyre gjermane”.

“Kjo përfaqëson një formë të diskriminimit racor, i cili është i paligjshëm sipas kushtetutës dhe është i papajtueshëm me garancinë [kushtetuese] të dinjitetit njerëzor,” tha gjykata.

"Vendimi i sotëm tregon se ne jemi një demokraci që është e aftë të mbrojë veten," tha Nancy Faeser, ministre e brendshme. Ajo tha se shteti kishte mjete për të mbrojtur demokracinë gjermane nga kërcënimet e brendshme dhe “janë pikërisht këto mjete që tani do të vendosen – dhe që u konfirmuan edhe një herë nga një gjykatë e pavarur”.

Vendimi është i fundit në një varg pengesash për AfD-në, e cila deri në fillim të vitit u mbështet nga më shumë se një në pesë votues gjermanë, duke e vënë atë përpara të trija partive që janë pjesë e qeverisë së koalicionit të kancelarit Olaf Scholz. Vlerësimet kanë rënë që atëherë pas një sërë skandalesh që përfshijnë figura të larta partiake.

Në janar partia u godit nga zbulimet se disa nga funksionarët e saj u takuan me supremacistët e bardhë në fund të vitit të kaluar për të diskutuar planet për të dëbuar miliona gjermanë me prejardhje emigrante, përfshirë edhe ata që mbajnë pasaporta gjermane.

Partia është përfshirë gjithashtu në një sërë skandalesh spiunazhi që kanë dëmtuar keq besueshmërinë e saj. Një ndihmës i Maximilian Krah, i cili është kandidati kryesor i AfD-së për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, u arrestua muajin e kaluar me akuzën e spiunimit për Kinën.

Vendimi i së hënës u dha nga Gjykata e Lartë Administrative e North Rhine-Westfalia, një nga shtetet më të mëdha të Gjermanisë, dhe la në fuqi një vendim të mëparshëm të një gjykate më të ulët në Këln.  Kjo gjykatë ishte pajtuar me BfV se kishte prova të mjaftueshme për të përcaktuar AfD-në, organizatën e saj rinore Alternativa e Re dhe një grup brenda partisë të quajtur "Krahu" si organizata të dyshuara ekstremiste. AfD më pas apeloi kundër vendimit.

Gjykata në Münster tha se vendimi i së hënës nuk mund të apelohet, megjithëse AfD mund të paraqesë një ankesë në Gjykatën Administrative Federale në Leipzig. Zyrtarët e partisë thanë se synonin ta bënin këtë.

Deputeti i AfD, Roman Reusch tha se ishte “e pashpjegueshme” që gjykata kishte hedhur poshtë ankesën e partisë kundër vendimit të Këlnit, “megjithëse kishim debatuar për çështje komplekse ligjore për ditë të tëra".

Peter Boehringer, nënkryetari i partisë, tha se gjykata nuk kishte arritur të sqaronte faktet e çështjes. “Refuzimi i qindra kërkesave tona për të paraqitur prova është në kufijtë e një refuzimi për të punuar, ashtu siç e pamë në gjykatën më të ulët, që ishte arsyeja kryesore që ne apeluam në radhë të parë,” shtoi ai.

BfV e mirëpriti vendimin e gjykatës, duke thënë se e kishte paraqitur atë me "prova të rënda" për të mbështetur dyshimin se AfD po përpiqej të minonte sistemin demokratik të Gjermanisë.

Kjo, tha ai, përfshinte deklarata të një natyre nacionaliste, ksenofobike dhe islamofobike, të cilat përbënin një "fyerje të dinjitetit njerëzor". Ai tha se partia gjithashtu përqafoi qëndrimet që "përçmojnë demokracinë dhe janë të papajtueshme me parimin demokratik".

Vendimi i Münster-it u vlerësua nga partitë në të gjithë spektrin politik gjerman, përfshirë Social Demokratët (SPD) të Scholz-it. AfD u krijua në 2013 nga një grup profesorësh ekonomie të zemëruar me paketat e shpëtimit të Greqisë në Eurozonë, por gradualisht u shndërrua në një lëvizje nacionaliste të vijës së ashpër, disa prej anëtarëve të së cilës kanë qenë të lidhur me grupe ekstremiste që janë të ndaluara sipas ligjit gjerman.

Partia është denoncuar nga liderët e biznesit për mbrojtjen e një "Dexit", ose tërheqjes së Gjermanisë nga BE, një veprim që ekonomistët kanë paralajmëruar se do t'i jepte një goditje shkatërruese ekonomisë gjermane.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH