Showbiz

Bëni kujdes nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp

Shkruar nga Liberale
Bëni kujdes nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp

Një mashtrim shqetësues i WhatsApp është raportuar nga përdorues pasi iu mbyllën llogaritë e tyre.

Përdoruesit kanë marrë një mesazh në dukje nga një mik i cili thotë: “Përshëndetje, më falni, ju kam dërguar një kod 6-shifror gabimisht, a mund të ma kaloni ju lutem? Është urgjente!”

Sipas raporteve ky kod u jep kriminelëve akses në llogarinë tuaj. Nëse e dorëzoni këtë, do të thotë që dikush tjetër mund të ketë qasje në mesazhet tuaja duke ju penguar të përdorni WhatsApp.

Një përdorues i WhatsApp postoi në Twitter: “Tre anëtarët e familjes sime kanë humbur aksesin në WhatsApp e tyre këtë mëngjes”.

“Hakerat dërgojnë një mesazh me tekst nga WA me një kod verifikimi, pastaj një tekst WhatsApp nga dikush që njihni duke thënë se ata kanë shumë nevojë për kodin. Mos e dërgoni kodin”.

Njerëzit të cilët janë mashtruar përfshijnë prezantuesin e Radio 2 Jeremy Vine, i cili tha se kriminelët kishin qenë në gjendje të përdorin listën e tij të kontaktit për të synuar më shumë njerëz.

Ray Walsh, ekspert i Digital Privatësisë në ProPrivacy, tha për Express: Përdoruesit e WhatsApp duhet të jenë në vëzhgim të një mashtrimi të ri shqetësues që po lejon kriminelët kibernetikë të hakojnë në llogaritë e WhatsApp të njerëzve. Kushdo që merr një mesazh të kaltër me një kod PIN duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm sepse kështu fillon sulmi. Gjithmonë vëzhgoni për çdo mesazh me tekst që përmban një kod OTP dhe mos i kaloni ato kode askujt, pa marrë parasysh sa origjinale tingëllojnë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH