Showbiz

Bari i qetësisë dhe jetëgjatësisë, duhet patjetër ta përdorni në jetën tuaj

Shkruar nga Liberale
Bari i qetësisë dhe jetëgjatësisë, duhet patjetër

Në Greqinë e lashtë, kjo barishte i kushtohej perëndeshës Artemis dhe përdorej për vetitë e saj relaksuese, ndërsa për qindra vjet ishte një përbërës i vlefshëm në shumë eliksire të jetës si një bimë e jetëgjatësisë dhe rinisë.

Në gjuhën popullore quhet bar blete dhe balsam limoni, ndërsa sipas Dioscurides ishte dylli i bletës. Është një bimë aromatike, medicinale. Emrin e ka marrë nga fakti që bletarët e përdorin kur duan të tërheqin bletët.

Sipas përshkrimit taksonomik, dorëzonjë i përket familjes Lamiaceae dhe species Melissa officinalis L. Është bimë shumëvjeçare, me kërcell katërkëndor, shumëdegëzues, 40-80 cm i lartë. Ka gjethe të mëdha, ovale, pak të dhëmbëzuara me një aromë të ëmbël limoni. Lulet e saj janë të bardha ose rozë.

Bari i bletës lulëzon si në zonat e ngrohta ashtu edhe në të ftohta, ndërsa më të përshtatshmet janë zonat gjysmë malore me dimër të butë, verë të freskët dhe me orientim meridian. Mbjelljet kryhen në dy stinë, në vjeshtë dhe pranverë. Sezoni më i mirë, megjithatë, është vjeshta pas shirave të parë. Mbjellja si e fidanëve ashtu edhe e degëve bëhet me makina mbjellëse.

Gjethet e saj konsiderohen të kenë veti tonike dhe antispazmatike. Zierja e tyre konsiderohet gjithashtu se vepron kundër sëmundjeve nervore, hipokondrive, histerisë, vertigos, katarrës kronike dhe reumatizmës. Vaji esencial i tij përdoret kryesisht në parfumeri dhe në fund si përbërës në pije joalkoolike. Përdoret gjithashtu në farmaceutikë si antimikrobik, sepse përmban një sasi të madhe citral, ndaj të cilit shumë mikroorganizma janë të ndjeshëm./ygeiamou.gr- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH