Globi

Albin Kurti pritet sot nga Macron në Pallatin Elisee

Shkruar nga Liberale
Albin Kurti pritet sot nga Macron në Pallatin Elisee

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, do të pritet sot në Pallatin Elisee në Paris nga presidenti i Francës Emmanuel Macron në orën 19:30.

Kurti dhe Macron do të bisedojnë lidhur me temën e dialogut midis Kosovës dhe Serbisë si dhe perspektivën e Kosovës drejt integrimeve europiane. Gjithashtu, kryeministri Kurti, do të kërkojë nga presidenti Macron përkrahje për procesin e liberalizimit të vizave.

Ftesën për takim, presidenti Macron ia kishte dërguar para tre muajsh kryeministrit Kurti, pasi ai fitoi zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit. Kjo është vizita e parë e Kurtit në Paris pas marrjes së detyrës si kryeministër.

Kurti ka pritur në takim, ditën e hënë, këshilltaren politike për Ballkanin të presidentit francez Emmanuel Macron, Isabelle Dumont.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH