Globi

Afganistani goditet nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.2 ballë

Shkruar nga Liberale
Afganistani goditet nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.2

Një tërmet ka ndodhur në Afganistan mëngjesin e kësaj të shtune. Mësohet se magnituda është 6.2 ballë të shkallës Rihter. Ai u regjistrua nga Instituti Amerikan Gjeozizmik (USGS), i cili i komunikoi gjetjet përmes kanaleve të tij zyrtare.

Epiqendra ndodhet në Afganistanin perëndimor, jo shumë larg Zindah Jan, në një distancë prej rreth 55 kilometra në veri-lindje të qytetit, i cili ndodhet në luginën e lumit Hari në qendër të provincës Herat.

Goditja kryesore e regjistruar deri më tani – informon USGS – e kishte epiqendrën 40 kilometra larg qytetit të Heratit dhe u pasua nga një sekondë me magnitudë 5.5 ballë. Nuk ka ende asnjë lajm nga vendi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH