Showbiz

5 aktorët e famshëm që iu desh të kalonin shumë audicione derisa bindën Hollywood-in për talentin e tyre

Shkruar nga Liberale

Hollywood-i është vendi ku aktorët aspirantë mund të realizojnë ëndrrat e tyre, të bëhen të famshëm dhe të fitojnë famë botërore. Artistë të panumërt dynden në Los Anxhelos me shpresën për ta bërë atë të madh në industrinë e filmit, por realiteti i ashpër është se shumë pak e arrijnë atë. Rruga drejt suksesit në Hollywood është e gjatë dhe e vështirë dhe kërkon një kombinim të talentit, punës së palodhur, fatit dhe lidhjeve.

Një nga sfidat më të mëdha për të qenë i suksesshëm në Hollywood është konkurrenca e ashpër. Mijëra aktorë, shkrimtarë, regjisorë dhe producentë lëvizin çdo vit në Los Anxhelos për të ndjekur ëndrrat e tyre, duke e bërë industrinë tepër të mbushur me njerëz dhe konkurrues. Për t'u dalluar, artistët e rinj duhet të kenë talent dhe shumë këmbëngulje. Edhe atëherë, suksesi nuk është aspak i garantuar, pasi ka shumë aktorë të aftë që konkurrojnë për një numër të kufizuar mundësish.

Rruga drejt suksesit në Hollivud nuk ishte e lehtë për shumë aktorë tashmë të famshëm në mbarë botën dhe jo pak prej tyre iu desh të kalonin shumë audicione përpara se bota e kinemasë t'u hapte gjerësisht dyert.

Jennifer Lawrence

Jennifer Lawrence tani është një nga emrat më të mëdhenj në Hollywood, me disa çmime dhe nominime nën rripin e saj. Megjithatë, para se të bëhej ylli që është sot, atij iu desh të kalonte shumë audicione. Në fakt, ajo mori pjesë në audicion për rolin kryesor në serialin ‘Gossip Girl’, por u refuzua. Ajo gjithashtu mori pjesë në audicion për rolin e Bella Swan në serinë e filmave 'Twilight', por humbi nga Kristen Stewart.

Emma Stone

Emma Stone është një tjetër aktore e listës A që iu desh të kalonte disa herë në audicion përpara se të dilte në plan të parë. Ajo mori pjesë në audicion për rolin kryesor në serialin televiziv hit 'Heroes', por u refuzua. Ajo gjithashtu mori audicion për rolin e Claire Bennet në të njëjtin serial, por u refuzua përsëri. Vetëm kur ajo hyri në audicion për rolin kryesor në filmin "Easy A" më në fund mori rolin e saj të parë të madh.

Chris Hemsworth

Chris Hemsworth është i famshëm në të gjithë botën, me disa paraqitje në filma blockbuster. Megjithatë, para se të bëhej Thor, atij iu desh të kalonte disa audicione. Ai kishte marrë pjesë në audicion për rolin e Gambit në serialin e filmave 'X-Men' por u refuzua. Ai gjithashtu bëri audicion për rolin kryesor në filmin "G.I. Joe: The Rise of Cobra”, por humbi nga Channing Tatum.

Charlize Theron

Charlize Theron është një aktore fituese e çmimeve Oscar, e njohur për performancat e saj të fuqishme në ekranin e madh. Por para se të bëhej ylli që është sot, asaj iu desh të duronte audicione të panumërta. Ajo bëri audicionin për rolin kryesor në filmin 'Showgirls' por nuk bëri përshtypje. Ajo gjithashtu kaloi në audicion për rolin e Trinity në 'The Matrix', por roli përfundimisht iu dha Carrie-Anne Moss.

Tom Hanks

Tom Hanks është një nga aktorët më të suksesshëm në Hollywood dhe fitues i dy çmimeve Oscar. Para se të bëhej një yll i madh, atij iu desh të trokasë në shumë dyer dhe kaloi disa audicione. Ai kishte provuar për rolin kryesor në serialin televiziv 'Lidhjet familjare' por nuk arriti t'i bindte. Ai gjithashtu kaloi në audicion për rolin kryesor në filmin 'Splash', por humbi nga John Cuddy./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH