Aktualitet

3 ditë seancë maratonë/ BE arrin marrëveshjen historike për inteligjencën artificiale dhe rrjetet sociale

Shkruar nga Liberale
3 ditë seancë maratonë/ BE arrin marrëveshjen historike
Pas një seaance maratonë prej 37 orësh, midis Parlamentit Evropian dhe shtetet anëtare të BE-së, është arritur marrëveshja historike për rregullimin me ligj të inteligjencës artificiale. Marrëveshja u përshkrua si "historike" nga Thierry Breton, Komisioneri Evropian përgjegjës për një sërë ligjesh në Evropë, që do të rregullojnë gjithashtu mediat sociale dhe motorët e kërkimit, që mbulojnë gjigantë si X, TikTok dhe Google. Breton tha se 100 persona kishin qenë në një dhomë për gati tre ditë për të nënshkruar marrëveshjen. Ai tha se "ia vlenin disa orë pagjumë" për të bërë marrëveshjen "historike". Carme Artigas, Sekretarja e Shtetit e Spanjës për AI, e cila lehtësoi negociatat, tha se Franca dhe Gjermania e mbështetën tekstin, mes raporteve se kompanitë e teknologjisë në ato vende po luftonin për një qasje më të lehtë për të nxitur inovacionin midis kompanive të vogla. Marrëveshja e vendos BE-në përpara SHBA-së, Kinës dhe Mbretërisë së Bashkuar në garën për të rregulluar inteligjencën artificiale dhe për të mbrojtur publikun nga rreziqet që përfshijnë kërcënim të mundshëm për jetën që shumë kanë frikë se mbart teknologjia me zhvillim të shpejtë. Zyrtarët dhanë pak detaje se çfarë saktësisht do të hyjë në ligjin përfundimtar, i cili nuk do të hyjë në fuqi deri në vitin 2025. Marrëveshja politike midis Parlamentit Evropian dhe vendeve anëtare të BE-së për ligjet e reja për të rregulluar AI ishte një betejë e vështirë, me përplasje mbi modelet e organizuara të dizajnuara për qëllime të përgjithshme dhe jo specifike. Por pati gjithashtu negociata të zgjatura mbi mbikëqyrjen e drejtuar nga AI, të cilat mund të përdoren nga policia, punëdhënësit ose shitësit me pakicë për të filmuar anëtarët e publikut në kohë reale dhe për të njohur stresin emocional. Parlamenti Evropian siguroi një ndalim për përdorimin e teknologjive të vëzhgimit në kohë reale dhe biometrike, duke përfshirë njohjen emocionale, por me tre përjashtime, sipas Breton. Kjo do të thotë se policia do të jetë në gjendje të përdorë teknologjitë vetëm në rast të një kërcënimi të papritur të një sulmi terrorist, nevojës për të kërkuar viktima dhe në ndjekjen penale të krimeve të rënda. Eurodeputeti Brando Benefei, i cili bashkëdrejtoi ekipin negociator të parlamentit me Dragoş Tudorache, eurodeputeti rumun që ka udhëhequr betejën katërvjeçare të Parlamentit Evropian për rregullimin e AI, tha se ata gjithashtu siguruan një garanci që "autoritetet e pavarura" do të duhej të jepnin leje për "Policimi parashikues" për t'u mbrojtur nga abuzimi nga policia dhe prezumimi i pafajësisë në krim. Rregullimi i fortë dhe gjithëpërfshirës nga BE-ja mund të "bëjë një shembull të fuqishëm për shumë qeveri që shqyrtojnë rregullimin", tha Anu Bradford, një profesore e Shkollës Juridike të Kolumbisë, e cila është eksperte në BE dhe rregulloret dixhitale. Vende të tjera "mund të mos kopjojnë çdo dispozitë, por ka të ngjarë të imitojnë shumë aspekte të saj". Kompanitë e AI që do të duhet t'u binden rregullave të BE-së gjithashtu ka të ngjarë të zgjerojnë disa nga këto detyrime në tregjet jashtë kontinentit, tha Bradford për AP. “Në fund të fundit, nuk është efikase të ritrajnohen modele të veçanta për tregje të ndryshme,” tha ajo./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH