Globi

100 dollarë në këmbim të informacionit për bashkëpunëtorët e Rusisë

Shkruar nga Liberale
100 dollarë në këmbim të informacionit për

Guvernatori i rajonit Mikollaiv në Ukrainë, Vitaliy Kim, ka premtuar se do të ndajë 100 dollarë për secilin që ndihmon në identifikimin e njerëzve që bashkëpunojnë me Rusinë.

Kim ka ofruar kompensim në këmbim të informacionit për “njerëzit që u tregojnë pushtuesve se ku janë të poziconuara trupat ukrainase”, apo që u ndihmojnë në krijimin e koordinatave për shënjestra potenciale.

“Pas një verifikimi të kujdesshëm dhe konfirmimit të informacionit, ju do të përfitoni 100 dollarë”, ka thënë ai përmes një deklarate të publikuar në llogarinë e tij në Telegram.

Kim po ashtu ka përmendur planet për “mbyllje” të rajonit Mikollaiv për disa ditë, në mënyrë që të neutralizohen “tradhtarët dhe bashkëpunëtorët e Rusisë”.

“Jemi duke konsideruar masat e izolimit. Kemi bazë të madhe të të dhënave. Ne do të mbyllim qytetin për disa ditë”, ka thënë Kim.

Ky njoftim vjen pasi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka shkarkuar zyrtarët në krye të inteligjencës dhe prokurorisë, duke i akuzuar për përpjekje të pamjaftueshme për luftim të spiunëve dhe bashkëpuntorëve të Moskës.

Zelensky ka thënë se ekzistojnë më shumë se 650 raste të përfshirjes së zyrtarëve të dyshuar në tradhti, apo që kanë ofruar ndihmë për Rusinë.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra. /rel/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH