Showbiz

Zuckerberg hedh në treg Threads, rrjetin e ri social, 10 milionë regjistrime në pak orë

Shkruar nga Liberale

Rrjetet e reja sociale të Metës aspirojnë të jenë mediumi i fundit i trazuar, pasi Elon Musk bleu Twitter disa muaj më parë për 40 miliardë dollarë. “Dhjetë milionë njerëz u regjistruan në shtatë orë”, shkroi Zuckerberg në llogarinë e tij zyrtare në Threads.

Zuckerberg gjithashtu hyri në Twitter, duke ngarkuar një meme të Spider-Man-it duke u përballur me një Spider-Man - duke bërë shaka për rivalitetin e tij me Elon Musk të Twitter-it, si dhe midis dy shërbimeve.

Platforma e mesazheve të shkurtra Threads, një vazhdim i Instagramit dhe një produkt i ri i Facebook-ut, ka qenë në dispozicion të përdoruesve në rreth 100 vende që nga mëngjesi i së mërkurës herët, me kusht që, natyrisht, që këta përdorues të mos jenë qytetarë evropianë, siç synon Threads, të paktën tani për tani, në një audiencë globale, por jo në Evropë. Kjo për shkak se legjislacioni i ri i BE-së për mbrojtjen e të dhënave të ndjeshme private është veçanërisht i rreptë dhe, thjesht, Threads dështoi në "provimet e hyrjes" dhe nuk arriti të marrë një licencë për të vepruar brenda Bashkimit Evropian.

Prandaj, ata që dëshirojnë të eksplorojnë aplikacionin e ri dixhital dhe ndoshta ta përdorin atë, do të duhet të presin derisa Meta, grupi mëmë i Facebook, të përmirësojë standardet e sigurisë së të dhënave personale të platformës së re. Megjithatë, për momentin, i ashtuquajturi "anti-Twitter i Mark Zuckerberg" po hyn në sferën e mediave sociale që synojnë kryesisht publikun amerikan.

Sipas Metës, ndër personat e njohur që u bënë anëtarë të platformës së re janë këngëtarja Shakira, shefi i kuzhinës Gordon Ramsay, shoferi i F1 Lando Norris, basketbollisti Seth Curry, ndërsa Oprah Winfrey dhe Dalai Lama thuhet se janë afruar.

Karakteristikat kryesore të Threads janë se postimet mund të jenë deri në 500 karaktere (280 në Twitter) dhe videot deri në pesë minuta. Postimet mund të “shpërndahen” edhe si lidhje në platforma të tjera, përdoruesit kanë mundësinë të mos ndjekin, bllokojnë, kufizojnë ose raportojnë ndërkohë që ka edhe filtra mbi përgjigjet bazuar në disa fjalë kyçe. Ndër të famshmit është Richard Branson i cili shkroi "Thready, steady, go...".

Siç raporton "Guardian", reagimet ndaj premierës së Threads kanë qenë kryesisht pozitive, me disa që shprehin rezerva, me shumë që vlerësuan lehtësinë e përdorimit të platformës së re dhe paralajmëruan Elon Musk se ai duhet të shqetësohet pasi "bashkëpunimi" i shpejtë me Instagram tregon se si Meta është bërë i fuqishëm

Në SHBA, më shumë se kudo tjetër në botë, konflikti personal midis dy prej personaliteteve më të forta - dhe po aq të diskutueshme - të arenës moderne dixhitale, Mark Zuckerberg (Facebook) dhe Elon Musk (Tesla, Twitter), është një çështje e interesit publik.. Dhe nëse ndonjëherë do të organizohej vërtet një ndeshje boksi mes këtyre dy palëve, stadiumi që do të priste ndeshjen e shekullit me siguri do të ishte diku në territorin amerikan.

Aktualisht, megjithatë, Facebook po përpiqet t'i vjedhë përdoruesit nga Twitter, duke e kopjuar atë në thelb. Dhe për të përfituar nga veçoritë e Elon Musk, i cili zbaton masa që, të paktën në teori, nuk i pëlqejnë dhe potencialisht tjetërsojnë audiencën në Twitter. Një shembull tipik është vendimi i Musk disa ditë më parë për të vendosur një kufi të sipërm në monitorimin e postimeve për ata përdorues që nuk paguajnë një abonim në Twitter Blue për shërbimet e platformës.

Dhe duke qenë se ata që janë mësuar të përdorin Twitter falas përbëjnë shumicën dërrmuese të rreth 396.5 milionë përdoruesve të tij, supozohet se ata do ta braktisin shumë më lehtë Twitterin për një tjetër platformë të mesazheve të shkurtra, në vend që të kënaqin vendimet e tij paradoksale.

Ndërsa kufizimet e reja në fakt nuk prekin përdoruesin mesatar, të kesh alternativa ndaj Twitter ka më shumë kuptim se kurrë në klimën aktuale. Këtu lindi Threads, i cili, bazuar në pamjet e zbuluara, do të jetë pak më ndryshe nga Twitter./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH