Showbiz

Zbuloni sa kohë i duhet alkoolit që të largohet nga organizmi juaj!

Shkruar nga Liberale
Zbuloni sa kohë i duhet alkoolit që të largohet nga organizmi

Kur jeni duke shijuar disa gota në pijetore me shokët tuaj, është e lehtë të harroni ndikimin që alkooli mund të ketë në trupin tuaj. Por alkooli është një kimikat i fuqishëm që mund të marrë më shumë kohë për t’u larguar nga sistemi juaj sesa mund të mendoni.

Ndërsa ndryshon nga personi në person, ai mund të ndryshojë në mënyrë drastike gjykimin dhe sjelljen tuaj. Ju mund të ndiheni mjaft të kthjellët, por kohët e reagimit tuaj do të jenë më të ngadalta dhe zakonisht bëheni më të pamatur dhe të pafrenuar.

Kjo mund të ketë pasoja katastrofike, si për shembull nëse hipni pas timonit të një makine ndërsa jeni nën ndikim. Dhe pirja e ujit ose pirja e një filxhani kafeje mund të mos e pastrojë kokën ashtu siç mendoni ju.

Sa kohë qëndron alkooli në sistemin tuaj?

Zakonisht mëlçisë i duhet rreth një orë për të hequr një njësi alkooli nga trupi, sipas NHS. Pra, një litër birrë me forcë të dobët deri në mesatare do të mbetet në sistemin tuaj nga 90 minuta deri në dy orë.

Pija alkoolike ka tendencë të zbulohet midis gjashtë dhe 72 orësh në shumicën e rasteve, thonë Qendrat Amerikane të Varësisë. Por kjo do të ndryshojë në varësi të testit të përdorur dhe sa shpesh personi pi.

Në analizat e gjakut, për shembull, alkooli do të shfaqet deri në 12 orë, ndërsa kjo mund të jetë deri në 24 orë në frymëmarrje. Urina ka tendencë të zbulojë pije alkoolike për 12 deri në 24 orë pas një seance, dhe ajo ngjitet në pështymë për rreth 12 orë.

Njerëzit shpesh supozojnë gabimisht se efektet e alkoolit zhduken ndërsa flini, edhe nëse keni një kokë të turbullt në mëngjes. Por gjumi nuk ka asnjë ndikim në shkallën me të cilën alkooli largohet nga qarkullimi i gjakut.

Hulumtimet nga Instituti i Advance Motoring sugjerojnë se njerëzit nuk e kuptojnë se vetëm për shkak se kanë fjetur, kjo nuk do të thotë se ata nuk janë më të prekur nga alkooli. Pirja e një litri ujë para gjumit mund të lehtësojë dhimbjen e kokës të nesërmen në mëngjes, por nuk do të ndryshojë nivelin e alkoolit në sistemin tuaj. /TAR/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH