Globi

"Washington Post": CIA u informua për planin ukrainas për të hedhur në erë tubacionet Nord Stream

Shkruar nga Liberale
"Washington Post": CIA u informua për planin ukrainas për

Ambasada ruse në SHBA tha sot se një raport që Uashingtoni e dinte për planin ukrainas për të sulmuar tubacionet e gazit Nord Stream është pjesë e një përpjekjeje të bashkërenduar të Perëndimit për të ngatërruar botën.

"Washington Post" raportoi në një artikull, duke cituar informacione të rrjedhura në internet, se CIA u informua në qershor 2022 nga një agjenci e inteligjencës evropiane se një ekip gjashtë anëtarësh i forcave speciale ukrainase synonte të hidhte në erë tubacionet.

"Fushata e bashkërenduar e Perëndimit, e udhëhequr nga SHBA, për të ngatërruar komunitetin ndërkombëtar po shpaloset në një mënyrë jo elegante dhe të dukshme," komentoi diplomati rus Andrei Ledenev në Telegram.

"Arsyeja për përhapjen e teorive dhe versioneve të ndryshme, të mbështetura nga elementë famëkeq 'konfidencialë' të komunitetit lokal të inteligjencës, është aq e thjeshtë sa të jetë e zakonshme," shtoi ai.

Siç raportoi Washington Post në artikullin e tij një ditë më parë, një shërbim i inteligjencës evropiane paralajmëroi CIA-n në qershor 2022 se zhytësit e forcave speciale ukrainase - të cilët i përgjigjen drejtpërdrejt kreut të forcave të armatosura ukrainase - po planifikonin të hidhnin në erë tubacionet Nord Stream.

Gazeta citon informacione që rrjedhin nga dokumentet e klasifikuara, të cilat u postuan në internet nga ushtari i ri amerikan Jack Teixeira përpara se të zbulohej rrjedhja dhe autori të arrestohej në mes të prillit.

Sipas Washington Post, sapo SHBA u informua për planin e supozuar të sulmit, ajo paralajmëroi aleatët e saj, përfshirë Gjermaninë.

Shërbimi Informativ Evropian theksoi se ky operacion u mbikëqyr nga gjenerali Valery Zaluzny, pa dijeninë e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH