Globi

Video/ Mësuesja qëllohet me fishekë gome nga nxënësit, gjatë kohës që jepte mësim në klasë

Shkruar nga Liberale
Video/ Mësuesja qëllohet me fishekë gome nga nxënësit,

Një mësuese e një shkolle të mesme në Rovigo, një qytet në Italinë veriore, është goditur nga një nxënës me disa fishekë gome, teksa jepte mësim në klasë.

Episodi ka ndodhur javën e kaluar në një klasë të parë të institutit “Viola Marchesini” dhe është filmuar nga një student tjetër, i cili e ka postuar në rrjetet sociale. Videoja u publikua më pas në uebsajtin 'La Voce di Rovigo'. Mësuesja do të ishte goditur dy herë, fillimisht në kokë dhe më pas në sy. Drejtoresha e institutit, përveç masave disiplinore ndaj fëmijëve, ka paralajmëruar policinë dhe ka thirrur prindërit.

Siç del nga video, mësuesja ishte ulur në tavolinë dhe po jepte mësim me ndihmën e kompjuterit dhe tabelës elektronike. Papritur dëgjohet një tingull i shurdhër dhe një plumb e godet atë në kokë. Mësuesja fillimisht shfaqet e çorientuar, duke luftuar për të kuptuar se çfarë ka ndodhur. Pastaj shkon drejt regjistrit, ndoshta për të shkruar atë që sapo ka ndodhur.

Ndërkohë disa nxënës qeshin me të. Videoja përfundon pak çaste më vonë, por duket se ka pasur një goditje të dytë, këtë herë të drejtuar në syrin e profesores dhe për rrjedhojë shumë më e dhimbshme se e para, aq sa kujdesi spitalor ka qenë i nevojshëm.

Dinamika e asaj që ndodhi do të sugjeronte një veprim të paramenduar: dikush solli pistoletën me ajër të ngjeshur në klasë dhe pak para se të tërhiqte këmbëzën paralajmëroi një shok klase që të xhironte një video.

Isabella Sgarbi, drejtuese e institutit Viola Marchesini, konfirmoi episodin: “Është një pistoletë me ajër të ngjeshur, kemi bërë kontrollet e nevojshme në krahasim me atë që kanë deklaruar djemtë. Fakti është raportuar edhe në komisariat dhe për në të gjithë klasën tani do të ketë një trajnim një ditor me temën e edukimit qytetar dhe një intervistë me një psikolog”.

“Djali që ka xhiruar dhe ka bërë videon do të marrë një sanksion më të rëndë – saktëson Sgarbi – më pak se ai që ka marrë pjesë në video. Megjithatë, mbetet një episod i rëndë dhe i dëmshëm për mësuesen”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH