Globi

"Thuaji lamtumirë nënës dhe na ndihmo të mbijetojmë", mesazhi i fundit i babait në funeralin e Giulia-s: T'i japim fund kësaj murtaje

Shkruar nga Liberale

Padova në zi ditën e sotme, ndërsa pritet të përcillet për në banesën e fundit Giulia Cecchettin, studentja 22-vjeçare e vrarë nga ish- i dashuri i saj Filippo Turetta, i cili aktualisht ndodhet nëburg dhe ka pranuar krimin. Mbi shtatë mijë njerëz mbërritën për lamtumirën e fundit, me ekrane të mëdha dhe një shesh të blinduar para Bazilikës Santa Giustina. Ceremonia u transmetua drejtpërdrejt në Rai 1 dhe Canale 5. I pranishëm ishte edhe presidenti i Veneto-s Luca Zaia, i cili shpalli zi në të gjithë rajonin. Mesazhe të shumta dhimbjeje dhe kurajoje janë dhënë në funeralin e së resë.

Guvernatori Zaia: Veneto nuk do t'ju harrojë

"Giulia, ti je dhe do të mbetesh në zemrat tona, sot kaq shumë njerëz donin të të përqafonin. Veneto nuk do t'ju harrojë dhe historia juaj do të jetë pikënisja për një kulturë të re respekti duke filluar nga të rinjtë, siç kërkoi babai juaj sot në kishë." Kështu në rrjetet sociale guvernatori i Venetos, Luca Zaia, publikoi një pjesë të mesazhit të lexuar nga babai i tij Gino në kishë gjatë funeralit të Giulia Cecchettin. "Unë nuk di si të lutem, por di të shpresoj. Unë dua të shpresoj së bashku me ju dhe nënën tuaj dhe me të gjithë ju të pranishëm këtu, që i gjithë ky shi dhimbjeje do të plehërojë tokën e jetës sonë dhe një ditë do të mbijë dhe do të japë frytin e tij të dashurisë, faljes dhe paqe." “Fjalë që të gjithë duhet t'i dëgjojmë dhe lexojmë në familje dhe në shkollë, për të përballuar së bashku plagën e dhunës gjinore", shkruan Zaia.

Prifti: Ti trondite vërtet ndërgjegjen e shumë njerëzve

"Doja t'iu falenderoja të gjithë ju që jeni në këtë moment dhe të gjithë ata që morën pjesë në funeralin në Padova. Është shenjë se Giulia ka tronditur vërtet shumë njerëz, ka lëvizur shumë”, ishin fjalët e Don Francesco-s, priftit që drejtoi funeralin e dytë ‘privat’, në famullinë e Saonarës, në të cilën 22-vjeçarja kishte shkuar gjithmonë. Në fund të lutjes, në të cilën merr pjesë edhe familja, famullitari shpjegoi se pesë persona do të kenë mundësinë të japin një dëshmi për vajzën.

Kryebashkiaku Vigonovo: Pas Giulia-s ne përballemi me një sfidë të re

"Që tani e tutje do të duhet të kemi guximin për t'u përballur me një sfidë të re: të dish të flasësh dhe të dish të dëgjosh, secili duke marrë përgjegjësinë e tij. Askush nuk duhet të ndihet i përjashtuar nga kjo”, tha kryetari i bashkisë së Vigonovës Luca Martello pas funeralit të Giulia Cecchettin.

“Duhet të ketë gjithmonë një diskutim të hapur në institucione, në shkolla, në politikë, në familje", shtoi ai. Ditët e fundit Vigonovo ka treguar pjesëmarrjen e saj në dhimbjen e familjes Cecchettin. "Shpresoj që në të ardhmen të mund të tregojmë se problemet mund të zgjidhen së bashku. Giulia na lë trashëgim një detyrë të rëndësishme." “Ftoj gjithashtu të gjithë bashkëqytetarët tanë të mirëpresin dhe të marrin pjesë pa frikë në të gjitha propozimet që ne i zbatojmë vazhdimisht si Bashki dhe si Institucione në përgjithësi – përfundoi ai, duke ftuar të rinjtë që të mund të dëgjojnë ata që janë më të mëdhenj dhe të mos ngatërrojnë botën virtuale me atë reale.

Mesazhi i babait të Giulia-s në fund të varrimit: Thuaji lamtumirë nënës dhe na ndihmo të mbijetojmë

"Giulia ishte e jashtëzakonshme, e gjallë, asnjëherë e kënaqur me mësimet. Përveç diplomës, Giulia ka fituar edhe titullin e nderit të nënës. Ajo ishte bërë një luftëtare, këmbëngulëse në momentet e vështirësisë”, filloi kështu mesazhi i gjatë i lexuar nga Gino Cecchettin në fund të funeralit të vajzës së tij Giulia.

"Në këtë moment dhimbjeje dhe trishtimi, ne duhet të gjejmë forcën për të reaguar, për ta transformuar këtë tragjedi në një shtytje për ndryshim. Jeta e Giulia-s, Giulia ime, na u mor mizorisht, por vdekja e saj, me të vërtetë, mund të jetë pika kthese për t'i dhënë fund murtajës së tmerrshme të dhunës ndaj grave. Faleminderit të gjithëve që jeni këtu sot, kujtimi i Giulia-s na frymëzoftë që të punojmë së bashku për të krijuar një botë në të cilën askush nuk duhet të ketë frikë për jetën e tij”, ka specifikuar ai.

Pas një apeli drejtuar shkollës, familjes dhe institucioneve, ai iu drejtua vetë Xhulias: “Thuaj lamtumirë nënës dhe na ndihmo të mbijetojmë të tre, unë, Elena dhe Davide. Ne të tre që kemi mbetur do të mësojmë të lëvizim hapat e kërcimit në këtë shi. Faleminderit për këto 22 vite bashkëjetesë, nuk di si të lutem por di të shpresoj. Unë dua të shpresoj se ky shi dhimbjeje do të plehërojë tokën e jetës sonë dhe do të japë frytin e faljes dhe paqes."/Me shkurtime nga fanpage.it- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH