Aktualitet

Tërmeti në Turqi, pse ishte kaq shkatërrues dhe kur do të ketë lëkundje të reja: Ja çfarë dimë

Shkruar nga Liberale
Tërmeti në Turqi, pse ishte kaq shkatërrues dhe kur do të

Fatkeqësia më e madhe e regjistruar që nga viti 1939". Kështu e ka përcaktuar presidenti turk Erdogan. Tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi sot Turqinë dhe Sirinë është ndoshta një nga më vdekjeprurësit.

Me një ndërprerje prej më shumë se 100 km midis pllakave të Anadollit dhe Arabisë. Gjatë shekullit të 20-të, Anadolli Lindor prodhoi pak aktivitet të madh sizmik. "Nëse do të kalonim vetëm nga tërmetet (të mëdha) që janë regjistruar nga sizmometrat, do të dukej pak a shumë bosh," i tha Reuters Roger Musson, një studiues në Shërbimin Gjeologjik Britanik.

Vetëm tre tërmete janë regjistruar mbi 6.0 të shkallës Rihter që nga viti 1970 në atë zonë, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA. Në vitin 1822 një tërmet me magnitudë 7.0 goditi rajonin, duke vrarë rreth 20,000 njerëz. Tërmeti në Turqi, pse ishte kaq i fuqishëm? Faji i Anadollit Lindor. Kjo do të thotë, pllakat e shkëmbinjve të ngurta shtyjnë njëra-tjetrën përgjatë një linje prishjeje vertikale, duke rritur stresin derisa njëri më në fund rrëshqet në një lëvizje horizontale, duke çliruar një sasi të madhe energjie që mund të shkaktojë një tërmet. Një tjetër, ai i San Andreas në Kaliforni, është ndër më të famshmit në botë: me shkencëtarët që paralajmërojnë se një tërmet katastrofik ka kohë që ka vonuar. Nga e ka origjinën? Epiqendra u gjend rreth 26 km në lindje të qytetit turk të Nurdagi në një thellësi prej rreth 18 km në anën e Anadollit Lindor. Tërmeti u përhap në verilindje, duke shkaktuar kërdi në Turqinë qendrore dhe Siri.

Sa i rëndë ishte?

Mesatarisht, ka më pak se 20 tërmete me magnitudë 7.0 në një vit. Krahasuar me tërmetin me magnitudë 6.2 që goditi Italinë qendrore në vitin 2016 dhe vrau rreth 300 njerëz, tërmeti Turqi-Siri lëshoi ​​250 herë më shumë energji, sipas Joanna Faure Walker, drejtoreshë e Institutit të Kolegjit Universitar në Londër për Reduktimin e Rrezikut dhe Fatkeqësive. Vetëm dy nga tërmetet më vdekjeprurëse nga viti 2013 deri në vitin 2022 ishin të së njëjtës magnitudë me tërmetin e së hënës. 

Lëkundje të tjera, edhe për sa kohë?

Njëmbëdhjetë minuta pas tërmetit fillestar, rajoni u godit nga një pasgoditje me magnitudë 6.7 ballë. Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi disa orë më vonë, i ndjekur nga një tjetër spazëm me magnitudë 6.0 pasdite. "Ajo që ne po shohim tani është aktiviteti që përhapet," i tha Musson Reuters. “Presim që sizmikiteti të vazhdojë edhe për pak kohë”. Pas ngjarjes vdekjeprurëse të 1822, pasgoditjet vazhduan edhe në vitin e ardhshëm.

Cili mund të jetë numri përfundimtar i të vdekurve?

Tërmetet me magnitudë të ngjashme në zonat e populluara kanë vrarë mijëra njerëz. Tërmeti me magnitudë 7.8 ballë në Nepal në vitin 2015 mori gati 9,000 jetë. "Nuk do të jetë më pak katastrofik," tha Musson. "Do të jetë në mijëra dhe mund të jetë në dhjetëra mijëra." Dimri i ftohtë, shtoi ai, do të thotë se njerëzit e bllokuar nën rrënoja kanë më pak shanse për të mbijetuar.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH