Showbiz

Studimi: Konsumimi i alkoolit nga babai ndikon në fytyrën e foshnjës së palindur

Shkruar nga Liberale
Studimi: Konsumimi i alkoolit nga babai ndikon në fytyrën e

Zakonet e meshkujve para se të bëhen baballarë, ndikojnë në shtatzëninë që do të ketë partnerja e tyre. Kështu thotë një studim i publikuar së fundmi.

Shkencëtarët amerikanë zbuluan se pirja e madhe e alkoolit në muajt para ngjizjes mund të ndikojë në sytë, kokën, gojën dhe rritjen e nofullës së foshnjave.

Kjo për shkak se alkooli mund të shkaktojë çrregullim fetal të spektrit të alkoolit (FASD), i cili ndikon në rritjen e fytyrës në mitër dhe dëmton trurin (që zakonisht shoqërohet me pirjen e alkoolit të nënave gjatë shtatzënisë).

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se pirja e alkoolit nga nëna mund të rezultojë në një hundë pak më të shkurtër dhe më të përmbysur te fëmijët, ky studim gjithashtu e lidh atë me alkoolin para ngjizjes te baballarët.

“Kur babai ishte ai që pinte alkool, ne pamë një ndryshim të thellë në fytyrë. Ekspozimi kronik i alkoolit tek meshkujt (i përcaktuar si konsumimi i më shumë se pesë pijeve në ditë) mund të shkaktojë defekte të lindjes së sindromës kryesore fetale të alkoolit”, ka thënë autori i studimit, profesor Michael Golding, një fiziolog zhvillimi nga Universiteti A&M i Teksasit.

Pasardhësit e meshkujve që pinin kishin më shumë gjasa të kishin sy më të vegjël, fytyra të imëta dhe gojë më të vogla.

Veshët e tyre ishin më poshtë kokës, krahasuar me foshnjat, baballarët e të cilëve nuk pinin shumë pije, ndërsa nofullat e tyre ishin me defekt. Ata ishin gjithashtu më të rrezikuar nga mikrocefalia (moszhvillimi i kokës dhe trurit), si dhe pesha më e ulët e lindjes, e cila përkeqësohej sa më shumë që prindi mashkull pinte.

Një studim i veçantë amerikan thotë se pasardhësit e meshkujve që pinë kanë më shumë gjasa të kenë prirje për të pasur nevojë për barna, në krahasim me ata që nuk pinë alkool. Studimet klinike sugjerojnë gjithashtu se pirja e alkoolit nga babai rrit rrezikun e defekteve të zemrës te fëmijët.

FASD shkakton rritje më të ngadaltë dhe probleme të trurit, me një efekt të dukshëm në zhvillimin e fytyrave në mitër. Është një gjendje e përjetshme pa shërim, megjithëse një diagnozë e hershme mund të ndihmojë në përmirësimin e zhvillimit të një fëmije me barna për simptomat dhe sjelljen dhe terapinë edukative.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH