Sociale

Sa i shëndetshëm është shalqiri? Ja çfarë thonë ekspertët për frutin e preferuar të verës

Shkruar nga Liberale

Sa i shëndetshëm është shalqiri? Ja çfarë

Shalqiri, ky frut hidratues, i përbërë kryesisht nga 92% ujë,  është i mbushur me lëndë ushqyese thelbësore, vitamina dhe antioksidantë që ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Pra, le të shohim se sa i shëndetshëm është në të vërtetë shalqiri dhe pse duhet të jetë një pjesë thelbësore e dietës sonë.

I pasur me lëndë ushqyese dhe me pak kalori

Shalqiri është një burim i shkëlqyer i vitaminave A dhe C, të cilat janë jetike për ruajtjen e shëndetit të lëkurës, shikimit dhe funksionit të sistemit imunitar. Një filxhan shalqi i prerë në kubikë (rreth 154 gram) përmban:

Kalori: 46
Vitamina C: 12.5 mg (21% e vlerës ditore)

Vitamina A: 865 IU (17% e vlerës ditore)
Kalium: Kalium: 170 mg (5% e vlerës ditore)

Magnezi: Magnezi: 15 mg (4% e vlerës ditore)
Pavarësisht shijes së tij të ëmbël, shalqiri është relativisht i ulët në kalori, duke e bërë atë në çdo dietë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH