Sociale

Kjo makinë do të fluturojë, Elon Musk paralajmëron makinën që do të arrijë 100 km/h në një sekondë

Shkruar nga Liberale

Kjo makinë do të fluturojë, Elon Musk paralajmëron

Drejtori ekzekutiv i kompanisë amerikane Tesla, me gjasë e ka befasuar edhe veten.

Duke komunikuar përmes rrjetit social X, ka numëruar detajet më të rëndësishme që kanë të bëjnë lidhur me lancimin e veturës së re Tesla Roadster.

Tesla rriti rrënjësisht qëllimet e projektimit për këtë produkt.

Nuk do të ketë kurrë një veturë si kjo, nëse mund ta quani veturë.

0-100 km/h për 1 sekondë, dhe kjo nuk është aq interesante.

Në bashkëpunim mes Tesla dhe SpaceX.

Dizajni i prodhimit është gati.

Do të jetë në dispozicion vitin e ardhshëm.

Do të jetë raketë mbi rrota.

Ka potencialin të jetë gjëja më e çmendur ndonjëherë.

Kjo makinë do të fluturojë, Elon Musk paralajmëron

Më 16 nëntor 2017 Tesla prezantoi gjeneratën e dytë të Roadster. Sot është 28 shkurt 2024, dhe vetura sportive elektrike ende nuk është shfaqur.

Megjithatë, pritja pothuajse ka përfunduar nëse i besohet shefit të Tesla-s. Musk hapi platformën e tij të mediave sociale X (ish Twitter) për të diskutuar për veturën elektrike të shumëpritur me performancë të lartë.

Duke marrë parasysh që kanë kaluar rreth gjashtë vjet e gjysmë që nga prezantimi i Roadster-it, është koha t’i hidhet një vështrim tjetër specifikimeve teknike që premtoi Tesla.

Kjo makinë do të fluturojë, Elon Musk paralajmëron

Fillimisht pretendohej të arrinte 100 km/h në 1.9 sekonda dhe të përshpejtonte nga 0-160 km/h në 4.2 sekonda, me një çerek milje prej 8.8 sekondash.

Vetura që bën tërheqje me të katër rrotat premton të kalojë 400 km/h dhe të përshkojë një mijë kilometra me një karikim të vetëm të baterisë. 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH