Sociale

Disa mënyra që ju ndihmojnë në reduktimin e ankthit

Shkruar nga Liberale

Disa mënyra që ju ndihmojnë në reduktimin e ankthit

Ankthi është ndjenja që keni kur jeni të shqetësuar ose të frikësuar për diçka. Është një ndjenjë e natyrshme, njerëzore e frikës ose panikut. Më pas, zakonisht qetësohemi dhe ndihemi më mirë.

Simptomat e zakonshme të ankthit mund të përfshijnë:
* rritje të rrahjeve të zemrës
* frymëmarrje të shpejtë
* shqetësim
* vështirësi në përqëndrim

Ankthi mund të shfaqet ndryshe për njerëz të ndryshëm. Ndërsa ju mund të përjetoni një ndjenjë fluture në stomak, dikush tjetër mund të përjetojë:
* kruarje
* sulme paniku
* kollë
* djersitje
* makth

Më poshtë kemi paraqitur 5 hapa të cilat ju ndihmojnë në parandalimin e ankthit:

1-Kufizimi i marrjes së alkoolit.
2-Ndalimi i përdorimit të duhanit.
3-Kufizimi i marrjes së kafeinës.
4-Meditimi.
5-Ngrënia e një diete të pasur me lëndë ushqyese.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH