Sociale

Cilat janë simptomat e mungesës dhe tepricës së hekurit në trup?

Shkruar nga Liberale
Cilat janë simptomat e mungesës dhe tepricës së hekurit

Sasia e hekurit në trup mund të jetë problem si në mungesë ashtu edhe në tepricë. Mungesa e hekurit mund të shkaktojë anemi dhe është shumë e zakonshme. Arsyet që mund të çojnë në një mungesë përfshijnë një marrje të ulët të hekurit përmes dietës, por edhe nevojën për të rritur kërkesat.

Shkaqe të tjera të mungesës së hekurit përfshijnë sëmundjet e zorrëve si sëmundja e Crohn ose sëmundja celiac, të cilat shkaktojnë keq përthithje të hekurit.

Simptomat e mungesës së hekurit

Kur ka mungesë hekuri në trup, simptomat më të zakonshme që mund të shfaqen janë: çehre e zbehtë, dhimbje koke, gulçim, lodhje, flokë dhe thonjtë e brishtë, dobësi muskulore, këmbë dhe duar të ftohta.

Testi i gjakut

Kur dyshohet ose paraqitet një mungesë hekuri, mjeku do të kryejë hetimet e nevojshme për të zbuluar se cili është shkaku dhe për ta trajtuar atë. Testi bazë për të filluar është një test gjaku.

Simptomat e hekurit të tepërt

Hekuri i tepërt në trup mund të shkaktojë edhe probleme shëndetësore. Ndër sëmundjet që kjo mund të shkaktojë janë cirroza e mëlçisë dhe diabeti. Simptoma të tjera që mund të shfaqen përfshijnë dhimbje kyçesh, lodhje, rritje të vëllimit të mëlçisë.

Poll
SHQIPENGLISH