Aktualitet

SHIFRAT zyrtare të zgjedhjeve të 14 majit: PS siguroi 786 mijë vota, sa morën partitë e tjera

Shkruar nga Liberale
SHIFRAT zyrtare të zgjedhjeve të 14 majit: PS siguroi 786 mijë

Partia Socialiste e Shqipërisë mori shumicën dërrmuese të bashkive dhe sigurisht është renditur forca e parë politike në zgjedhjet e 14 majit.

Me një pjesëmarrje në votim prej 38.22 %, PS ka arritur që të marrë 786.566 vota për kandidatët për kryetarët e bashkive, e ndjekur nga koalicioni i Berishës dhe Metës, “Bashkë Fitojmë” me 501.402 vota.

Partia Demokratike ka dalë forcë e tretë politike në rang vendi duke mbledhur 36.852 vota.

1-Lëvizja Bashkë: 13.842 vota

2-Lëvizja e Re: 489 vota

3-Fronti i Majtë: 2.809 vota

4-MEGA: 2.272 vota

5-Nisma Thurje: 177 vota

6-Kandidatët e pavarur: 1.561 vota

7-PDIU: 2106

8-Partia për Evropianizimin dhe Integrimin: 2.178

9-PD: 36.852

10- Koalicioni “Bashkë Fitojmë” 501.402 vota

11- PS: 786.566 vota

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH