Globi

Secili prej tyre kushton 10 mijë dollarë, zbulohet pronari i qeses me rripa ari që u gjet nën rrënojat e tërmetit

Shkruar nga Liberale
Secili prej tyre kushton 10 mijë dollarë, zbulohet pronari i qeses me

Gjatë punimeve me rrënojat në Kahramanmaraş, ku u shkatërruan shumë ndërtesa dhe mijëra njerëz humbën jetën në dy tërmete të mëdha, ekipet gjetën një qese të mbushur me rripa floriri. Pamjet e atij momenti shkaktuan jehonë të madhe në rrjetet sociale në një kohë të shkurtër. Të gjithë filluan të kërkojnë një përgjigje për pyetjen se kush i zotëronte rripat e artë.

Më pas u zbulua se rripat 78 kilogramë, i përkisnin argjendarit të famshëm të Kahramanmaraşit, İbrahim Zabun. Nuk dihet nëse Ibrahim Zabun dhe fëmijët e tij, të cilët mësuan se jetonin në apartamentin Pentapark, i cili u shkatërrua nga fatkeqësia e tërmetit, i mbijetuan rrënojave.

Mësohet se secili nga rripat e arit të gjetur në rrënojat e banesës ku ndodhet banesa e Ibrahim Zabun kap vlerën e 10 mijë dollarëve.

Floriri i mbajtur në Departamentin e Policisë Kahramanmaraş do t'i jepet Ibrahim Zabunit, përndryshe do t'u jepet trashëgimtarëve të tij. Mësohet se nëse nuk dalin trashëgimtarët, ata do t'i kalojnë pas 5 vitesh Pasurisë Kombëtare./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH