Globi

Mbi 13 mijë viktima në Itali/ Conte: Do mësojmë të jetojmë me virusin

Shkruar nga Liberale
Mbi 13 mijë viktima në Itali/ Conte: Do mësojmë të

Italia vijon të jetë vendi më i goditur nga koronavirusi, me numrin më të lartë të viktimave. Më shumë se 13 mijë njerëz kanë humbur betejën me sëmundjen dhe 110 mijë të tjerë janë të prekur.

Kryeministri Giuseppe Conte, do të mbledhë drejtuesit e grupit mazhoritar sonte në orën 19.30. Takimi do të përqendrohet në dekretin e Cura Italia dhe masat e ardhshme ekonomike që qeveria po përgatitet të nisë për t'u marrë me emergjencën e Coronavirus, shkruan Ansa.

"Ne nuk mund të themi kur urgjenca do të përfundojë. Mund të them që duam të largohemi nga urgjenca sa më shpejt të jetë e mundur. Tashmë po planifikojmë një fazë të re të menaxhimit të urgjencës, në të cilën lëshojmë disa masa dhe mësojmë të jetojmë me virusin. Në fund do të vijë faza përfundimtare e daljes, për të rindërtuar strukturën ekonomike dhe sociale dhe për të ringjallur ekonominë", tha Conte në televizionin spanjoll La Sexta.

"Ishte e qartë që Eurobondi do të ishin një përgjigje efektive," tha Conte. "Mendova për një projekt të madh që shpreh një politikë fiskale të aftë për forcimin e të gjitha shteteve evropiane në mënyrë që ata të mund të përgjigjen kundër urgjencës financiare", theksoi Conte, duke kujtuar propozimin e tij për një plan evropian të rimëkëmbjes dhe ri-investimit, i cili u refuzua ditën e sotme nga presidentja e Komisionit Europian./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH