Aktualitet

Eksperti italian: Pas tetorit vjen i ftohti siberian dhe bora e madhe: rreziku i ngjarjeve ekstreme. Ku dhe kur do të godasë?

Shkruar nga Liberale
Eksperti italian: Pas tetorit vjen i ftohti siberian dhe bora e madhe: rreziku i

Kur vjen i  ftohti ? Duhet të zgjasin të paktën deri më 10 tetor temperaturat anormale të këtyre ditëve të shkaktuara nga anticikloni afrikan Apollo. Dhe është ende herët për të vlerësuar efektet e fenomenit klimatik “El Nino”, edhe nëse është e sigurt që nga nëntori dhe marsi efektet e tij në Evropë do të reduktojnë anomalitë termike edhe në rajonin tonë. Meteorologu dhe klimatologu, Giulio Betti, e shpjegoi këtë për ANSA. Ai gjithashtu përjashton një korrelacion midis El Nino dhe fazës së nxehtësisë josezonale që po përjeton rajoni.

“Anticikloni - shpjegon ai – “është më i lidhur me anomali të mëdha rajonale në Evropë, ku temperaturat e detit janë jashtëzakonisht të larta." Në veçanti, sipas klimatologut, El Nino është një fenomen klimatik i njohur mirë për pasojat e tij globale. Kohët e fundit, është vërejtur një lidhje e mundshme midis këtij fenomeni dhe valëve të ftohta në Azinë Lindore dhe Evropën Veriore. Gjatë dimrave El Niño, një anticiklon anormal me intensitet të ulët formohet mbi Paqësorin Verior perëndimor, duke çuar në masa ajrore më të lagështa dhe më të ngrohta drejt Azisë Lindore. Në të njëjtën kohë, Evropa goditet nga një fazë negative NAO (North Atlantic Oscillation), duke e bërë klimën më të ftohtë dhe më të thatë se normalja në fund të stinës së dimrit.

Kur do të godasë rajonin tonë?

Përveç një shqetësimi të lehtë, nga e mërkura deri të shtunën temperaturat pritet të pësojnë një rënie të lehtë, vapa e madhe do të vijojë deri më 10 tetor me vlera mbi mesataren për periudhën. Pas një shtatori që në rajonin tonë  “ka qenë ndoshta më i nxehti ndonjëherë”, dhe madje edhe në vende ku temperaturat janë më të ulëta se në Mesdhe si në Zvicër, Gjermani dhe Francë, tetori u hap sërish nën flamurin e vapës së madhe.

Nëse bërja e parashikimeve afatshkurtra është realiste, «është e pamundur, siç kanë bërë disa site - sipas ekspertit - për t'i hartuar ato për nëntorin, dhjetorin apo edhe janarin e ardhshëm. E sigurt është se El Nino është në veprim, një fenomen i cili, “ndodh mesatarisht çdo 5 vjet, duke ndikuar kryesisht në zonën ekuatoriale të Paqësorit, me rryma të lagështa dhe reshje. Mund të themi gjithashtu - vazhdon eksperti - se El Nino duhet të zëvendësojë bllokun anticiklonik me temperatura të buta në një kontekst më të lagësht dhe të paqëndrueshëm. Duhet të favorizojë fundin e bllokut me formimin e rrymave të lagështa me reshje, duke reduktuar edhe anomalitë termike. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH