Aktualitet

Debati mes Çilit dhe Buzhalës: Albin Kurti ndjek filozofinë komuniste

Shkruar nga Liberale
Debati mes Çilit dhe Buzhalës: Albin Kurti ndjek filozofinë

Themeluesi i gazetës Liberale, Henri Çili tha se fitorja e Albin Kurtit solli disa ndryshime për mirë në politikën e Kosovës, por që një fitore e tillë do të ndikojë edhe në politikën shqiptare.

Sipas Çilit, fitorja e Kurtit rrëzoi status quo-n. Për sa i përket ndershmërisë, ajo duhet shikuar sepse ai akoma nuk ka qeverisur. "Nuk ka akoma një firmë prej shtetari" -tha Çili.

Në fund të analizës së tij Çili debatoi me Buzhalën. Në filozofinë e tij, Kurti thotë barazi, kjo është premisë komuniste. Banka zhvëllimore është shtetëzime.- tha Çili.

Po, barazi. Barazi para ligjit. Do rrëzohen oligarkët- iu kundërpërgjigj Buzhala./Hapur.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH