Kryesore

COVID-19/ OBSH në Shqipëri bën thirrjen për duhanpirësit

               Publikuar në : 19:32 - 30/03/20 liberale

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se duhanpirësit janë më të rrezikuar nga COVID-19, pasi duhani dëmton mushkëritë dhe pjesë të tjera të trupit të tyre.

Organizata Botërore e Shëndetësisë në Shqipëri, ka shpërnarë konstatimin e OBSH dhe ju bën thirrje duhanpirësve t;’i japin fund duhanpirjes për të mbrojtur shëndetin e tyre.

“Duhanpirja dëmton mushkëritë dhe pjesë të tjera të trupit tuaj, dhe ju bën më të cënueshëm nga infeksioni i COVID-19. Është koha e duhur për t’i dhënë fund 🚭 duhanpirjes për një shëndet më të sigurt dhe më të mirë 💪”, thuhet në reagimin e OBSH në Shqipëri.

Po ashtu, OBSH ndër të tjera shkruan se duhanpirja mund t’i ekspozojë personat më shumë drejt Covid.

“Përdorimi i produkteve të duhanit mund të rrisë shanset tuaja për t’u prekur nga COVID-19

Afrimi i duarve 👐 tuaja te buzët 👄 tuaja mund të transmetojë virusin në trupin tuaj
Ndarja e produkteve të duhanit me të tjerët mund të transmetojë virusin ndërmjet njerëzve
Duhani dobëson sistemi tuaj respirator duke ju bërë më të cenueshën nga virusi”, thuhet në një postim tjetër./Gazeta Liberale

 

Tags: , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back