Globi

Zbulohet një specie e re mini dreri "pudella carlae" në andet peruane

Shkruar nga Liberale

Zbulohet një specie e re mini dreri "pudella carlae" në

Në Amerikën e Jugut, për herë të parë në 60 vjet, është zbuluar një specie e re pudu, ose mini dreri "Pudella carlae"  e cila peshon rreth 9 kg dhe është mbi 40 cm e gjatë.

Dreri mini ose pudu është, siç sugjeron edhe emri i tij, dreri më i vogël në botë, me një lartësi që varion nga 40 deri në 80 centimetra në ekzemplarët më të mëdhenj. Deri vonë, njiheshin dy lloje, që i përkisnin gjinisë Pudu, por një zbulim i fundit i bërë në malet e Perusë e ndryshon situatën dhe na bën të shtojmë një të tretën: "Pudella carlae", specia e parë e re e drerit e zbuluar në Amerikën e Jugut për gjashtëdhjetë vjet. Kafsha u përshkrua në një studim të botuar në Journal of Mammalogy .

ZBULIMI I MINI-DRERIT TË TRETË

Dy speciet tashmë të njohura të minave të dy i përkasin gjinisë Pudu , dhe njihen si miniera veriore (e cila jeton në Venezuelë, Kolumbi, Ekuador dhe Peru) dhe miniera jugore (që jeton në Kili dhe Argjentinë). Megjithatë , gjatë një studimi në terren të specieve veriore, Javier Barrio nga C entro de Ornitología y Biodiversidad në Lima vuri re disa ekzemplarë me një pamje të pazakontë, të ndryshme nga ajo e minideer "normale" veriore.

Një analizë gjenetike e kafshëve zbuloi se pudu i përkiste një specie tjetër, të veçantë nga ajo e njohur tashmë dhe që jeton ekskluzivisht në luginat e depresionit Huancabamba. Siç u përmend, kafsha u pagëzua Pudella carlae: në këtë mënyrë emri i gjinisë Pudella kthehet i vlefshëm, i cili fillimisht ishte sugjeruar në 1913 për të dalluar dy speciet e njohura dhe më pas ishte lënë mënjanë në favor të Pudu-së së thjeshtë .

DALLIMET MIDIS MINIDEER

Midis tre llojeve të mini drerëve, Pudella carlae është ajo e përmasave mesatare: peshon 9 kg dhe është mbi 40 cm lartësi, matje që e bëjnë atë më të madh se pudu veriore (por pak më i vogël se ai jugor). E ndryshme është edhe ngjyra e palltos: ajo e species së re është një ngjyrë mes të kuqes dhe portokallisë, e cila mund të na kujtojë një dhelpër. Studimi sugjeron gjithashtu një "zhvendosje" taksonomike të pudu-së veriore, e cila sipas autorëve duhet të "ndryshojë gjininë" dhe gjithashtu të bëhet Pudella. /LIBERALE.AL/L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH