Globi

Protesta masive në Bruksel, të rinjtë ngrihen kundër të djathtës ekstreme

Shkruar nga Liberale
Protesta masive në Bruksel, të rinjtë ngrihen kundër të

Mbi 4,000 njerëz kanë marshuar në Bruksel për të protestuar kundër të djathtës politike dhe racizmit.

Protesta e organizuar nga Koordinata Anti-fashiste e Belgjikës (CAB), mblodhi rreth 20 lëvizje sociale dhe organizata.

“Është e rëndësishme të tregojmë se jemi në solidaritet me të gjithë, pavarësisht nga kombësia e tyre, çfarë fitojnë apo çfarë bëjnë.

Ne qëndrojmë bashkë dhe duam një shoqëri që nuk na ndan. Një shoqëri që nuk përjashton, një shoqëri që nuk është raciste apo seksiste,” tha anëtarja e CAB.

Demonstruesit në Bruksel treguan se ngritja e së djathtës ekstreme nuk ishte “e pashmangshme” dhe se është e rëndësishme ta luftonin duke ndërtuar alternativa sociale dhe demokratike.

“Ne do t’u tregojmë atyre se të rinjtë nuk janë të tërhequr plotësisht nga e djathta ekstreme dhe se shumica prej nesh vazhdojmë të luftojmë kundër ideve të tyre,” tha një protestues 17-vjeçar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH