Globi

PROFIL/ Kush është Lai Ching-te, presidenti i ri i Tajvanit që lindi në një fshat të varfër dhe ëndrra për t'u bërë mjek

Shkruar nga Liberale

PROFIL/ Kush është Lai Ching-te, presidenti i ri i Tajvanit

Lai Ching-te, presidenti i ri i Tajvanit, një ish-mjek nga një familje e varfër u fut në politikë nga një krizë ushtarake në ngushticën e Tajvanit në 27 vite më parë.

Tani, veterani politik me fjalë të thjeshta ka për detyrë të parandalojë që një tjetër krizë të mos ndodhë, si udhëheqësi i sapozgjedhur i ishullit të vetëqeverisur, që Partia Komuniste e Kinës është zotuar se një ditë do ta përvetësojë.

Të shtunën, Lai, 64 vjeç, nënkryetari aktual nga Partia Demokratike Progresive (DPP) në pushtet, fitoi zgjedhjet e ndjekura gjerësisht për t'u bërë presidenti i ardhshëm i Tajvanit.

Fitorja e tij i dha DPP-së një mandat të tretë historik radhazi, duke i dhënë fund kërcënimeve në rritje prej vitesh nga fqinji autoritar shumë më i madh i Tajvanit, Kina.

"Zgjedhjet i kanë treguar botës përkushtimin e popullit tajvanez ndaj demokracisë, të cilën shpresoj se Kina mund ta kuptojë," u tha Lai mijëra mbështetësve të ngazëllyer në një tubim pas fitores së tij.

Lai, i cili prej kohësh është përballur me zemërimin e Pekinit për mbrojtjen e sovranitetit të Tajvanit, tha si president se ai ka "një përgjegjësi të rëndësishme për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit", duke u zotuar të vazhdojë dialogun me Kinën nën parimet e dinjitetit dhe barazisë.


"Në të njëjtën kohë, ne jemi gjithashtu të vendosur të mbrojmë Tajvanin nga kërcënimet dhe frikësimet e vazhdueshme nga Kina," u tha ai gazetarëve përpara fjalimit të tij të fitores.

Nën udhëheqësin Xi Jinping, lideri më këmbëngulës i Kinës në një brez, Pekini ka rritur presionin diplomatik, ekonomik dhe ushtarak mbi Tajvanin, të cilin e sheh si territorin e tij që do të kapet me forcë nëse është e nevojshme.

Tensionet përgjatë ngushticës së Tajvanit janë në nivelin më të lartë që nga viti 1996, kur Kina hodhi raketa në ujërat jashtë brigjeve të Tajvanit për të frikësuar votuesit përpara zgjedhjeve të para të lira presidenciale të ishullit – pasi demokracia e sapolindur doli nga dekada të sundimit të saj autoritar.

Për Lain, atëherë një mjek me fytyrë të freskët në një spital universitar në qytetin jugor të Tainan, ajo krizë raketore u bë " momenti i tij përcaktues". ”

“Vendosa se kisha për detyrë të merrja pjesë në demokracinë e Tajvanit dhe të ndihmoja në mbrojtjen e këtij eksperimenti të ri nga ata që e dëshironin dëm”, shkroi ai në The Wall Street Journal vitin e kaluar.

Lai vari pallton e tij të bardhë për të kandiduar për postin – fillimisht duke u bërë ligjvënës, më pas një kryebashkiak popullor me dy mandate i Tainan-it, përpara se të shërbente si kryeministër dhe – që nga viti 2020 – nënkryetar i Presidentit aktual Tsai Ing-wen.

Politikani i kthyer në doktor tani ka thyer "mallkimin tetëvjeçar" të politikës së Tajvanit - një term popullor që tregon faktin se, deri në fitoren e Lait, asnjë parti politike nuk kishte qëndruar ndonjëherë në pushtet për më shumë se dy mandate që kur Tajvani u bë demokraci.

Lai e quajti hyrjen e tij në politikë një "udhëtim të papritur".

Kush është Lai Ching-te?

I rritur në varfëri në një fshat minerar pranë bregut verior të Tajvanit, Lai kishte ëndërruar të bëhej mjek që nga fëmijëria. Ai kishte pesë vëllezër e motra dhe nëna e tij i rriti vetëm duke bërë punë të rënda. Babai i tij, një minator qymyri, vdiq në një aksident pune kur Lai ishte një fëmijë i vogël.

Lai ishte shumë i vogël për të kujtuar babanë e tij. "Por një ditë papritmas kuptova, pasuria më e madhe që më la babai ishte se familja ime ishte e varfër," tha ai në një ngjarje në mars të vitit të kaluar.

“Duke u rritur në një familje të tillë, ne do të jemi më të pjekur, do të kemi më shumë vullnet dhe do të kemi më shumë guxim për të kapërcyer vështirësitë.”

Pas përfundimit të një diplome bachelor në mjekësi fizike dhe rehabilitim në Taipei, Lai shkoi në Tainan për shkollën mjekësore.

Ai ishte disa vite në një karrierë premtuese si mjek në Tainan kur një zyrtar lokal i DPP-së iu afrua dhe i kërkoi mjekut popullor që të ndihmonte një politikan të PDSH-së në fushatën për zgjedhjet lokale.

Ishte viti 1994, më pak se një dekadë pasi DPP doli për herë të parë nga lëvizja demokratike e Tajvanit kundër sundimit autoritar të Kuomintang (KMT).

Përpara se të hiqte ligjin ushtarak në 1987 dhe të kalonte ngadalë drejt zgjedhjeve të lira, KMT sundoi Tajvanin me një dorë të hekurt për gati katër dekada pasi u arratis në ishull nga Kina kontinentale pasi humbi luftën civile ndaj forcave komuniste atje.

Dhjetëra mijëra kundërshtarë politikë u vranë ose u burgosën gjatë asaj që u bë e njohur si "Terrori i Bardhë" dhe DPP u formua nga shumë veteranë të atyre që kishin bërë fushatë për demokraci.

Ndërsa Lai ishte në kolegj në Taipei, ai dhe shokët e tij të dhomës kishin ndjekur nga afër lajmet për shtypjen brutale të KMT ndaj protestuesve pro-demokracisë. “Isha plot dyshime dhe shqetësime për të ardhmen e këtij vendi,” tha ai në videon e publikuar nga fushata e tij zgjedhore presidenciale.

Lai pranoi të ndihmonte PD në zgjedhjet lokale, por kandidati humbi në fund.

Një vit më vonë, disa aktivistë të demokracisë e ftuan Lain të bashkohej me DPP për të kandiduar për legjislaturë.

Ai fillimisht e hodhi poshtë idenë. “Kam lindur dhe jam rritur në një vend rural, të varfër dhe gjithmonë kam dashur të bëhem mjek. Tani, më në fund kam arritur deri këtu për t'u bërë mjek kryesor". -tha ai në videon e fushatës.

Por miqtë e tij politikë refuzuan të dorëzoheshin. Muaj më vonë, kriza u ndez në ngushticën e Tajvanit, ndërsa Kina zhvilloi stërvitje me zjarr të drejtpërdrejtë dhe gjuajti raketa drejt Tajvanit, duke i dhënë Lait një shtytje të fundit përtej linjës.

"Në vend që të kritikoni qeverinë në atë kohë nga klinika ime, a nuk do të ishte më mirë të dilnim dhe të ndiqnim pararojat e lëvizjes demokratike dhe të bëni diçka për Tajvanin?" tha ai në video.

A.Mënalla/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH