Globi

Një zyrë postare në Antarktidë kërkon punonjës për numërimin e pinguinëve

Shkruar nga Liberale

Një zyrë postare në Antarktidë kërkon punonjës

Zyra e postës më jugore në botë po kërkon tre punonjës për të kaluar katër muaj duke numëruar pinguinët në zyrën e tyre në Antarktidë.

U.K Antarctic Heritage Trust, organizata që drejton të ashtuquajturën zyrë postare e pinguinëve në bazën Port Lockroy të Britanisë së Madhe, saktësisht në ishullin Goudier, ka njoftuar se po kërkon tre punonjës nga nëntori i vitit 2024 deri në mars të vitit 2025.

Detyrat e punëtorit do të përfshijnë klasifikimin e letrave dhe kartolinave, shitjen e pullave postare, menaxhimin e një dyqani të vogël dhuratash, dhe numërimin e kolonisë së përbërë nga 1,500 pinguinë, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, zyra postare përpunon deri në 80 mijë letra dhe kartolina çdo vit, shumica e të cilave dërgohen me postë nga pasagjerët e anijeve turistike që ndalojnë në ishull.

Aplikantët duhet të jenë shtetas të Britanisë së Madhe, dhe të jenë të gatshëm për udhëtime të gjata pa telefon ose qasje në internet. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by UK Antarctic Heritage Trust (@ukantarcticheritagetrust)

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH