Globi

NGJARJE HISTORIKE/ 57 vite më parë, Greqia zgjohet “e lidhur me zinxhirë”! Kush ishin “arkitektët” e grushtit të shtetit?

Shkruar nga Liberale

NGJARJE HISTORIKE/ 57 vite më parë, Greqia zgjohet “e lidhur me

Më 21 prill 1967, Greqia u zgjua nga një juntë ushtarake që mori pushtetin me dhunë. Kolonelët në krye të këtij regjimi brutal e lidhën Greqinë me zinxhirë për shtatë vjet.

Për grekët, kjo është një datë që do të donin ta fshinin nga historia e tyre. Për njerëzit që u burgosën dhe u torturuan, kjo është një datë që sjell kujtime të trishta dhe ankthe edhe gjysmë shekulli më vonë.

Kjo është edhe më shumë për familjet e njerëzve, jetët e të cilëve u humbën gjatë regjimit të juntës greke; këto janë familje që as nuk mund t'i harrojnë dhe as t'i falin autorët.

Për kolonelët e ushtrisë që përmbysën qeverinë dhe vendosën një diktaturë shtatëvjeçare, 21 prilli 1967 ishte dita e Revolucionit dhe rilindja e kombit grek.

“Revolucioni i 21 Prillit” ishte slogani i diktatorëve të juntës greke, duke përdorur si simbol feniksin që ngrihet nga flakët dhe një ushtar që qëndronte përpara tij.

Shumë politikanë, si dhe mbreti Konstandin II i Greqisë, kishin frikë se ushtria do të ndërhynte me shumë gjasa për ta nxjerrë vendin nga trazirat politike të mesit të viteve 1960.

Kriza politike bëri që kryeministri Georgios Papandreu të jepte dorëheqjen më 15 korrik 1965. Megjithatë, mbreti i ri Konstandin emëroi kryeministra të njëpasnjëshëm nga vetë partia e Papandreut, gjë që çoi në më shumë trazira.

Kishte shenja se po shkaktoheshin trazira brenda ushtrisë në atë kohë. Pritej që gjeneralët të ndërhynin për të frenuar demonstratat e dhunshme të atij muaji.
Megjithatë, pothuajse dy vjet më vonë, tre oficerë të rangut më të ulët i zunë të gjithë në befasi kur, brenda një dite, morën pushtetin në Greqi.

Ishin kolonel Georgios Papadopoulos, gjeneral brigade Stylianos Pattakos dhe kolonel Nikolaos Makarezos ata që urdhëruan tanket të futeshin në Athinë, në atë ditë fatale.

Në mëngjesin e 21 prillit 1967, grekët zgjohen nga një makth. Zhurma ogurzezë e tankeve, të shtënat e herëpashershme të pushkëve dhe këngët ushtarake që luheshin në radio nënkuptonin një gjë: që nga ai moment, jeta nuk do të ishte e njëjtë.

Më pas erdhi njoftimi i keq në radio: "Forcat e Armatosura Helenike kanë ndërmarrë qeverisjen e vendit."

Ushtarët grekë morën zonat më të rëndësishme strategjike të Athinës dhe më pas arrestuan të gjithë politikanët kryesorë dhe gjeneral-lejtnant Grigorios Spandidakis, Komandantin e Përgjithshëm të Ushtrisë Greke.

Pas arrestimit të politikanëve dhe Spandidakis, në mënyrë metodike u arrestuan edhe shumë individë, të përbërë nga figura të njohura dhe qytetarë të thjeshtë që i përkisnin krahut të majtë të Greqisë. Një listë me 10,000 emra ishte përpiluar më parë nga ushtria.

Ata që u grumbulluan përfshinin personalitete të shquara, si kompozitori Mikis Theodorakis dhe artistë dhe akademikë të tjerë më pak të njohur.

Arsyetimi i "kolonelëve", siç u përshkrua nga junta, ishte se Greqia ishte në rrezik të madh të binte në duart e komunistëve. 10,000 individët në listën e zezë u dërguan në burg ose në kampin e përqendrimit të ishullit Yaros.
Më pak fati i të burgosurve politikë vuajti torturat brutale, duke i lënë me pasoja për tërë jetën.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH