Globi

Linjat ajrore në SHBA anulojnë më shumë se 1600 fluturime, shkak moti

Shkruar nga Liberale

Linjat ajrore në SHBA anulojnë më shumë se 1600 fluturime,

Linjat ajrore në Shtetet e Bashkuara anuluan më shumë se 1600 fluturime këtë të premte pas një stuhie masive dimërore që shkaktoi ndërprerje të energjisë në 12 shtete, përpara temperaturave jashtëzakonisht të ftohta të parashikuara gjatë fundjavës.

Deri në orën 9 të mëngjesit me orën lokale, 1,643 fluturime ishin anuluar dhe 1,238 ishin vonuar, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightAvare, raporton Reuters.

“Ne presim disa sfida operacionale për shkak të motit në Midwest sot dhe potencialisht nesër,” tha Delta Airlines.

Southwest Airlines kryeson listën me 355 fluturime të anuluara, e ndjekur nga SkiVest me 275.

United ka anuluar 258 fluturime deri më tani, me disa anulime të zgjatura deri të shtunën.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH