Globi

Forcat amerikane shkatërrojnë dronët e grupit Houthi në Jemen

Shkruar nga Liberale
Forcat amerikane shkatërrojnë dronët e grupit Houthi në

Forcat ajrore amerikane kanë shkatërruar dronët e nisur drejt tyre nga zonat e kontrolluara nga rebelët Houthi në Jemen.

Lajmi u raportua nga Komanda Qendrore e SHBA-së (CENTCOM).

Një avion aleat shkatërroi me sukses UAS-in e nisur nga Houthis, shtohet më tej.

Që nga nëntori i kaluar, Houthi-t kanë nisur shpesh sulme me raketa dhe drone kundër anijeve tregtare në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit.

Ata fillimisht thanë se synonin anije të lidhura me Izraelin, por më vonë i zgjeruan objektivat e tyre për të përfshirë anije të lidhura me SHBA-në dhe Britaninë në hakmarrje për sulmet kundër pozicioneve të tyre në Jemen nga forcat nga ato vende.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH