Globi

Forcat amerikane rrëzojnë dronët e Houthi në Detin e Kuq

Shkruar nga Liberale

Forcat amerikane rrëzojnë dronët e Houthi në Detin e Kuq

Një avion amerikan dhe një anije luftarake kanë rrëzuar gjashtë mjete ajrore pa pilot (UAV) Houthi në Detin e Kuq, ka thënë Komanda Qendrore e Ushtrisë Amerikane (CENTCOM).

Në një postim në X, CENTCOM tha gjithashtu se herët në mëngjes, Houthis hodhën “dy raketa balistike kundër anijeve nga Jemeni jugor në Gjirin e Adenit”.

“Raketat goditën MV Islander, një transportues mallrash me flamur Palau, në pronësi të Mbretërisë së Bashkuar, duke shkaktuar një lëndim dhe dëm të vogël,” tha ai.

Sulmet vijnë mes tensioneve të rritura në rajon, ku luftëtarët Houthi kanë kryer sulme ndaj anijeve tregtare dhe ushtarake që nga nëntori, në solidaritet me popullin palestinez në Gaza.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH