Globi

Çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin?

Shkruar nga Liberale

Çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin?

Varësia nga duhani është një nga vrasësit më të mëdhenj në botë sot. Megjithatë, trupat tanë mund të shërohen nga dëmi fatal që u shkakton ky zakon i keq. Në të vërtetë, afati kohor i rimëkëmbjes së trupit pasi të kemi lënë duhanin është i jashtëzakonshëm.

Vetëm 20 minuta pas lënies së duhanit

Kur ndaloni duhanin, brenda 20 minutave ju bien rrahjet e zemrës dhe tensioni i gjakut kthehet në normalitet. Gjithashtu brenda 20 minutave nga ndërprerja e duhanit, presioni i gjakut fillon të bjerë dhe qarkullimi juaj mund të përmirësohet.

Një nga toksinat e duhanit që na vret është monoksidi i karbonit . Është fatale në doza të larta, kjo është arsyeja pse njerëzit mbajnë detektorë të monoksidit të karbonit në shtëpitë e tyre, njësoj si alarmet e tymit. Brenda një dite nga lënia e duhanit, trupi pastrohet nga monoksidi i tepërt i karbonit. Kjo gjithashtu rrit nivelet e oksigjenit të trupit. Pas një dite të vetme të lënies së duhanit, rreziku për të pasur një atak në zemër fillon të ulet. Ushtrimi bëhet më i lehtë sepse niveli i kolesterolit të mirë rritet.

Dy ditë pas lënies së duhanit

Pas dy ditësh nga lënia e duhanit, për shkak se duhani dëmton mbaresat nervore përgjegjëse për shijen dhe nuhatjen, njerëzit do të përjetojnë një ndjenjë të shtuar të shijes dhe nuhatjes.

Tre ditë pas lënies së duhanit

Pas tre ditësh nga lënia e duhanit, nivelet e nikotinës do të jenë më të ulëta.

Një muaj deri në tre muaj pas lënies së duhanit – Nga një deri në tre muaj, qarkullimi në trup do të vazhdojë të përmirësohet dhe kapaciteti i mushkërive, nivelet e oksigjenit dhe nivelet e qëndrueshmërisë kardiovaskulare do të vazhdojnë të përmirësohen.

Gjashtë muaj pas lënies së duhanit

Pas gjashtë muajsh, ata që e lënë duhanin do të ndalojnë së kollituri dhe rrugët e tyre të frymëmarrjes do të jenë shumë më pak të inflamuara.

Nëntë muaj pas lënies së duhanit

Pas nëntë muajsh nga lënia e duhanit, mushkëritë do të jenë shëruar ndjeshëm. Strukturat delikate të ngjashme me flokët, të quajtura cilia, do të jenë rikuperuar.

Një vit pas dorëheqjes – Pas një viti nga lënia e duhanit, rreziku i një personi për sëmundje koronare të zemrës do të përgjysmohet. Rreziku i kësaj sëmundjeje do të vazhdojë të ulet.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH