Globi

Dëgjohen shpërthime të fuqishme në KIev, alarm për sulme ajrore ruse

Shkruar nga Liberale

Dëgjohen shpërthime të fuqishme në KIev, alarm për

Kryetarii Bashkisë së kryeqytetit ukrainas, Vitali Klitschko, njoftoi se janë dëgjuar shpërthime në Kiev,  pasi sulmet ajrore në qendrat urbane në të gjithë Ukrainën shkaktuan shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në të gjithë vendin.

Sipas autoriteteve, Kharkiv (verilindje), Lviv (perëndim) dhe Odesa (në jug) janë ndër gjashtë qytetet e shënjestruara nga sulmet ajrore ruse. Një alarm mbarëkombëtar është shpallur rreth orës 08:00.

Tre persona kanë mbetur të plagosur në Konotop të lagjes Sumi, ku është goditur një pallat i madh.

Në Kharkiv, të paktën dhjetë sulme u nisën në dy valë. Sipas guvernatorit ushtarak Oleg Sinegubov, nuk u raportuan viktima, ndërsa në Odessa, një pronë u dëmtua, por zjarri që u shkaktua u kontrollua shpejt, tha kryebashkiaku Hennadi Trukhanov.

Poll
SHQIPENGLISH