Globi

Carla Bruni, bashkëshortja e ish-presidentit francez Sarkozy, akuzohet për financimin e paligjshëm të fushatës së burrit të saj

Shkruar nga Liberale

Carla Bruni, bashkëshortja e ish-presidentit francez Sarkozy, akuzohet

Ish-zonja e parë e Francës, Carla Bruni-Sarkozy u akuzua të martën në lidhje me një hetim mbi financimin e supozuar libian të fushatës presidenciale të bashkëshortit të saj, Nicolas Sarkozy në vitin 2007. 

Sipas gazetës franceze "Le Monde",  një zyrtar në kushte anonimiteti pretendon se një gjykatë i ka ndaluar ish-perëndeshës së pasarelave, e cila së fundmi është përfshirë në prodhimin e verës, të kontaktojë me këdo të përfshirë në këtë proces, me përjashtim të bashkëshortit të saj. 

Në të njëjtën kohë, një botim i gazetës Le Parisien thekson se akuzat paraprake ndaj Carla Bruni-Sarkozy i referohen "ngacmimit" të dëshmitarëve dhe përpjekjes për të mashtruar gjyqtarët, hetimi i të cilëve synon bashkëshortin e saj, si të dyshuar për marrjen e paligjshme të fondeve gjatë fushatës së tij presidenciale të vitit 2007.

Ish-Zonja e Parë e Francës, 56-vjeçarja u akuzua për fshehje të provave dhe bashkëpunim me kriminelë, për të kryer mashtrime duke marrë pjesë në operacionin "Sauver Sarko" (Save Sarkozy), tha ajo gjyqësore(burim për AFP).

“Carla u vendos nën kontrollin gjyqësor dhe iu ndalua të kishte kontakte me të gjithë të pandehurit përveç Nicolas Sarkozy. Ajo dyshohet për fshehjen e ndërhyrjeve të dëshmitarëve dhe pjesëmarrjen në një tentativë ryshfeti të stafit gjyqësor libanez, ndër shkelje të tjera”, komenton rrjeti televiziv francez BFMTV.

Majin e kaluar, pasi u mor në pyetje nga policia, gruaja e tretë e Sarkozy-t dhe nëna e vajzës së tyre të vetme, Zulia dha, sipas avokatëve të saj, "sqarime dhe shpjegime të dobishme".

Dëshmitari i përfshirë, Ziad Takintineh, është në qendër të akuzave se burri i Carla Bruni ka marrë miliona euro në pagesa të paligjshme nga regjimi i liderit të atëhershëm libian, Muammar Gaddafi.

Vihet re se Nicolas Sarkozy, i cili ka mbajtur presidencën e Francës nga viti 2007 deri në vitin 2012, tashmë është dënuar edhe për dy raste të tjera, ndonëse ai vetë e deklaron veten të pafajshëm për të gjitha akuzat. Shkurtin e kaluar, një gjykatë apeli në Paris la në fuqi dënimin e tij të parë për tejkalimin e limitit të financimit të fushatës së tij në vitin 2012.

Sarkozy u dënua me një vit burg, me gjashtë muaj pezullim, por avokatët e tij apeluan në Gjykatën e Lartë të Francës dhe deri në vendimin përfundimtar i drejtësisë franceze, ish-presidenti i vendit nuk mund të burgoset.

Ai u akuzua se shpenzoi gati dyfishin e maksimumit ligjor prej 22.5 milionë euro për fushatën e tij për rizgjedhje, të cilën e humbi ndaj socialistit Francois Hollande./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH