Globi

28 PIKTURA që u zhdukën në mënyrë misterioze 3 dekada më parë, gjenden në papafingon e një shkolle

Shkruar nga Liberale

28 PIKTURA që u zhdukën në mënyrë misterioze 3 dekada

28 vepra arti, të cilat u zhdukën në mënyrë misterioze tre dekada më parë, më në fund janë kthyer në shtëpi, në Afrikën e Jugut.

Ishte një telefonatë që ndryshoi gjithçka. “Kemi disa lajme të mira.”

Mmakgabo Helen Sebidi kishte pritur të dëgjonte ato fjalë për më shumë se 30 vite. Ishte Maji i vitit 2023 dhe artistja e famshme afrikano-jugor, në atë kohë 80 vjeç, mezi mund ta besonte.

"Veprat tuaja në Suedi janë gjetur."

Sebidi lëshoi ​​një ulërimë nga gëzimi. "Fëmijët e mi, foshnjat e mia," tha ajo në telefon, ndërsa iu referohej veprave të saj artistike.

Të humbur në mënyrë misterioze në vitin 1991, ato më në fund u gjetën.

Sebidi ka lindur në vitin 1943 pranë Hammanskraal, Afrika e Jugut, në veri të Pretoria. Nëna e saj ishte zhvendosur në Johannesburg për të punuar si punëtore shtëpiake, duke e lënë vajzën e saj në kujdesin e gjyshes së Sebidit, stili tradicional i pikturës së së cilës do të bëhej një ndikim i madh në të ardhmen e saj.

28 PIKTURA që u zhdukën në mënyrë misterioze 3 dekada

“Ajo më mësoi se si ta bëja”, tha Sebidi së fundmi për CNN, duke shtuar se ndonjëherë do ta befasonte gjyshen e saj me një pjesë që e kishte bërë vetë.

Sebidi e la shkollën pas klasës së tetë për të marrë një punë si punëtore shtëpiake, ndërsa mësoi edhe rrobaqepësi. Të gjitha paratë që fitonte, ajo i dërgonte në shtëpi për të mbajtur gjyshen e saj.

Vetëm në vitin 1970, në të njëzetat e fundit, Sebidi do të merrte mësimet e para zyrtare të artit, duke mësuar pikturën dhe skulpturën. Instruktori i saj ishte John Koenakeefe Mohl , një nga artistët dhe mësuesit profesionistë me ngjyrë të Afrikës së Jugut.

Nën ombrellën e Fondacionit të Artit të Johanesburgut, një organizatë që synon të mbështesë artistët praktikues që nuk ishin në gjendje të shkonin në universitet, Sebidi ekspozonte veprat e saj nën një pemë, një herë në muaj, së bashku me artistë të tjerë në atë që quhej " Arti në park .”

28 PIKTURA që u zhdukën në mënyrë misterioze 3 dekada

Një mister shkatërrues shpaloset

Pikturat u bënë të gjitha gjatë një viti, ku ajo nuk mund të flinte. Sebidi ishte i përhumbur nga vizionet dhe vazhdoi të punonte, paraardhësit e saj i flisnin asaj, "puna jote nuk është kryer, kthehu te puna jote", tha Gabriel Baard, kuratori i ekspozitës më të fundit të Sebidit në Johannesburg.

“Përpara kësaj periudhe mes viteve 1990 dhe 1991, (Sebidi) punonte mjaft monokromatike. Ajo punonte në gravurë dhe prerje astar, herë pas here ekrane mëndafshi,” shtoi ai.

Ndryshe nga teknika e saj e zakonshme, këto piktura të reja ekspozuan “një reflektim mbi gjendjen e saj emocionale në atë kohë. Ata janë të furishëm dhe të shpejtë dhe ju mund të shihni lëvizjen e duarve në çdo vizatim; një shprehje dhe një rrugëdalje për t'u marrë me traumën e saj, "përshkroi Baard.

Me veprat e saj të artit pa korniza dhe të mbështjella me rrotulla, Sebidi udhëtoi për në Suedi në vitin 1991. Ndërsa një artiste tjetër po ekspozonte aktualisht. Kuratori në shkollën pas projektit e siguroi që t'i linte ato në kujdesin e tij dhe ai do të telefononte kur të vinte radha e saj, por ajo thirrje nuk erdhi kurrë.

28 PIKTURA që u zhdukën në mënyrë misterioze 3 dekada

Pasi kaloi një vit pa asnjë komunikim, Sebidi kërkoi t'i kthehej puna. Por asaj iu tha se veprat ishin zhdukur dhe besohej se ishin vjedhur.

Me kalimin e viteve ajo ka shkëmbyer letra të shumta me organizatorët, por gjithçka ka qenë e kotë. Ajo thotë se dhimbja e humbjes së tyre e shtyu atë të "punonte gjithnjë e më shumë".

Ajo u bë një figurë që përfaqësonte gratë me ngjyrë, si mentore në artet e Afrikës së Jugut.

“Kishte tekste shkollore të shkruara për të – ajo ishte përfshirë në kurrikulat e shumë shkollave,” tha Berman.

Punimet e tjera të saj u ekspozuan në të gjithë botën, duke përfshirë Smithsonian në SHBA.

Në vitin 2004, asaj iu dha Urdhri i Ikhamanga nga ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Thabo Mbeki, ndër nderimet më të larta të vendit që u jepen atyre që konsiderohen "një thesar kombëtar". 

Në Maj 2023, ndërsa pastronte një dollap në papafingo të shkollës së mesme popullore, Nyköping në Suedi, kujdestari Jesper Osterberg zbuloi një rrotull të madhe letre me emrin e Sebidit dhe një shënues që tregonte se kishte udhëtuar nga Johanesburgu në Stokholm, me mallra ajrore zvicerane.

Ishte pjesa më e madhe e koleksionit të munguar të Sebidit "Ntlo E Etsamayang (The Walking House)", 32 vite pasi u zhdukën./Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH