Globi

Bari/ Arrestohet neo-nazisti: Gati për të sakrifikuar për racën e bardhë

Shkruar nga Liberale
Bari/ Arrestohet neo-nazisti: Gati për të sakrifikuar për

Nën akuza për terrorizëm, një neo-nazist është arrestuar në Bari, nën akuza shumë të rënda.

Besohet se ai i përket organizatës terroriste supremaciste amerikane “Baza” , duke vepruar në Itali - sipas akuzës - dhe ishte gati të hidhej në veprim për sakrificën ekstreme “në mbrojtje të racës së bardhë”.

Ai u paraqit si i vetmi referent i lëvizjes në Itali , aq sa i shtynte ndjekësit aspirantë ta kontaktonin si të tillë; kishte ndërtuar identitetin e tij IT si Komandant i Bazës. Ky është rasti i parë në Itali; përhapi materialin propagandistik duke e përkthyer në italisht, kishte krijuar një grup prej 3-4 anëtarësh dhe kishte propozuar kryerjen e veprimeve të dhunshme.

Masa e kujdestarisë është dhënë nga gjyqtari hetues i Gjykatës së Barit me kërkesë të Prokurorisë. Hetimet – sipas aktakuzës – bënë të mundur dokumentimin e përkatësisë së tij në organizatën terroriste supremaciste amerikane “The Base”.

Analiza e mediave kompjuterike të sekuestruara gjatë hetimit gjithashtu theksoi referenca për dëshirën për të blerë armë. Hetimet bënë të mundur ndalimin – sipas akuzës – të veprimit kriminal të të riut supremacist të radikalizuar përmes internetit, i cili ra në kontakt me liderin e organizatës terroriste të sipërpërmendur, i cili duke e konsideruar atë pjesë të planit kolektiv terrorist, e indoktrinoi.

Gjatë hetimit, prokurori publik beson se ka marrë “prova të forta” falë, jo vetëm shërbimeve teknike, por edhe përmes analizës së dokumentacionit kompjuterik të sekuestruar gjatë kontrollit të kryer në shtëpinë e të dyshuarit.

I riu nga Pulia do të duhet të përgjigjet për krimet e regjistrimit për qëllime të terrorizmit dhe propagandës ndërkombëtare dhe nxitjes së krimit për shkak të diskriminimit racor, etnik dhe fetar.

Hetimi – në kuadër të monitorimit të mjediseve virtuale supremaciste dhe të ekstremit të djathtë, i lidhur me kanalin "Sieg Heil" , i përdorur nga i riu për të promovuar përmbajtje antisemite, mizogjene dhe neo-naziste deri në atë pikë sa të deklarohej gati për sakrifica ekstreme dhe të kryente veprime të paspecifikuara të dhunshme, - kishte kohë që kishte nisur.

Nuk është rastësi që ai arrestohet menjëherë pasi në pushtet erdhi Giorgia Meloni, përfaqësuese e ekstremit të djathtë. Duket se me ardhjen e saj në pushtet i riu ka nisur të hidhet në veprim, por autoritetet kanë reaguar në kohë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH