Sociale

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 21 Qershor përreth botës

Shkruar nga Enkeleda Stafa

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 21 Qershor

Sot në histori:
Më 21 qershor 1788, Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara hyri në fuqi pasi New Hampshire u bë shteti i nëntë që e ratifikoi atë.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 21 Qershor

Në këtë datë:
Në 1377, Mbreti Eduard III vdiq pasi sundoi Anglinë për 50 vjet; ai u pasua nga nipi i tij, Richard II.

Në 1834, Cyrus Hall McCormick mori një patentë për makinën e tij të korrjes.

Në vitin 1942, një nëndetëse Imperial Japoneze qëlloi me predha në Fort Stevens në bregun e Oregon, duke shkaktuar pak dëme.

Në vitin 1954, Shoqata Amerikane e Kancerit paraqiti një studim në takimin e Shoqatës Mjekësore Amerikane në San Francisko, i cili zbuloi se burrat që pinin rregullisht cigare vdisnin në një shkallë të konsiderueshme më të lartë se jo duhanpirësit.

Në vitin 1964, punonjësit e të drejtave civile Michael H. Schwerner, Andrew Goodman dhe James E. Chaney u vranë në Filadelfia, Mississippi; trupat e tyre u gjetën të varrosur në një digë prej dheu gjashtë javë më vonë. (Dyzet e një vjet më vonë në këtë datë në 2005, Edgar Ray Killen, një ish-Ku Klux Klansman 80-vjeçar, u shpall fajtor për vrasje nga pakujdesia; ai u dënua me 60 vjet burg, ku vdiq në janar 2018.)

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 21 Qershor

Në këtë imazh të siguruar nga punonjësit e të drejtave civile të FBI-së, nga e majta, Michael Schwerner, 24 vjeç, nga Nju Jorku, James Cheney, 21, nga Misisipi dhe Andrew Goodman, 20, nga Nju Jorku, i cili u zhduk pranë Filadelfia, Miss., Qershor. 21, 1964. Stephen Schwerner nuk mban mend se si mësoi se vëllai i tij më i vogël Michael, me nofkën Mickey, ishte zhdukur në Misisipi së bashku me kolegët Andrew Goodman dhe James Chaney. Ajo që kujton është se familja sapo mori lajmin, ishte e sigurt për fatin e tyre: “Ishim të sigurt se ishin vrarë”, thotë ai. Ishte vera e vitit 1964, një epokë e shënuar nga vrasje, rrahje, zhdukje dhe bombardime kishash mes luftës për të drejtat e votës dhe luftës kundër segregacionit.

Në vitin 1973, Gjykata e Lartë e SHBA-së, në Miller kundër Kalifornisë, vendosi që shtetet mund të ndalojnë materialet që konsiderohen të turpshme sipas standardeve lokale.

Në vitin 1977, Menachem Begin i bllokut Likud u bë kryeministri i gjashtë i Izraelit.

Në vitin 1982, një juri në Uashington, DC e shpalli John Hinckley Jr të pafajshëm për shkak të çmendurisë në vrasjen e Presidentit Ronald Reagan dhe tre burrave të tjerë.

Në vitin 1989, një Gjykatë e Lartë e ndarë ashpër vendosi se djegia e flamurit amerikan si një formë proteste politike mbrohej nga Amendamenti i Parë.

Në vitin 1997, WNBA bëri debutimin e saj pasi New York Liberty mposhti mikpritësin Los Angeles Sparks 67-57.

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 21 Qershor

Në këtë fotografi të skedarit të 21 qershorit 1997, Lisa Leslie e Los Angeles Sparks, majtas dhe Rebecca Lobo e New York Liberty luftojnë për pozicionin e rikthimit gjatë aksionit të lojës së basketbollit të pjesës së parë WNBA në Forumin e Madh Western në Inglewood, Kaliforni. Liria duke u përballur me Sparks të martën më 21 qershor 2011, ndeshja bie në përvjetorin e lojës që skuadrat luajtën për të nisur sezonin inaugurues të ligës.

Në vitin 2010, Faisal Shahzad (FY'-sul shah-ZAHD'), një shtetas amerikan i lindur në Pakistan, u deklarua fajtor për akuzat për komplotimin e një sulmi të dështuar me makinë bombë në Times Square të Nju Jorkut. (Shahzad më vonë u dënua me burgim të përjetshëm.)

Në vitin 2011, Administrata e Ushqimit dhe Barnave njoftoi se paketat e cigareve në SHBA do të duhej të mbanin imazhe makabre që përfshinin dhëmbë dhe mishra të dhëmbëve të kalbur, mushkëri të sëmura dhe një kufomë të qepur të një duhanpirësi si pjesë e një fushate grafike që synon të dekurajojë amerikanët nga duke u ndezur.

Në vitin 2012, Gjykata e Lartë e SHBA-së hodhi njëzëri dënimet kundër stacioneve televizive Fox dhe ABC që shkelnin politikën e Komisionit Federal të Komunikimeve që rregullonte fjalët mallkuese dhe lakuriqësinë në televizion, por gjykatësit refuzuan të nxirrnin një vendim më të gjerë kushtetues. LeBron James i Miami e mbylli ofertën e tij për titull me 26 pikë, 13 asistime dhe 11 kërcime teksa udhëhoqi Heat në një mposhtje 121-106 ndaj Oklahoma City Thunder për të fituar finalet e NBA në pesë ndeshje.

Në vitin 2018, Zonja e Parë Melania Trump vizitoi fëmijët emigrantë gjatë një ndalese të shkurtër në një strukturë në Teksas ku strehoheshin disa fëmijë të ndarë nga prindërit e tyre në kufi; ajo shkaktoi bujë kur u largua nga Uashingtoni e veshur me një xhaketë ushtarake të gjelbër, me kapuç, me shkronja që thoshte: "NË VËRTETË NUK ME KUJDESË, apo jo?".

SOT NË HISTORI/ Ja çfarë ka ndodhur më 21 Qershor

Në këtë fotografi të dosjes së 21 qershorit 2018, zonja e parë Melania Trump mbërrin në bazën e Forcave Ajrore Andrews, Md. e veshur me një xhaketë Zara që lexon, "Nuk më intereson vërtet. Do U?", pasi vizitoi Qendrën e Fëmijëve Upbring New Hope drejtuar nga Shërbimet Sociale Luterane të Jugut në McAllen, Teksas. Ajo më vonë shpjegoi se ishte "për njerëzit dhe për mediat e majta që po më kritikojnë".

Në vitin 2021, këshilli i qytetit në Amherst, Massachusetts, krijoi një fond për të paguar dëmshpërblimet për banorët me ngjyrë; lëvizja erdhi si bashkë.

Përshtati për Liberale: ENKELEDA STAFA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH