Showbiz

"Më dërgo vendndodhjen", Zuckerberg dhe Musk në 'luftë', çfarë po planifikojnë gjigandët e teknologjisë kundër njëri-tjetrit

Shkruar nga Liberale

Një betejë e "gjigantëve" (të teknologjisë) së shpejti mund të jetë shansi i planetit për të shijuar, pasi Elon Musk dhe Mark Zuckerberg thonë se janë të gatshëm të shkojnë kokë më kokë brenda një kafazi luftimi të UFC.

Gjithçka filloi të martën e kaluar, kur Musk iu përgjigj një postimi që thoshte se kompania Meta mund të zhvillonte një platformë për të konkurruar me Twitter. “Jam i sigurt se planeti nuk e sheh kohën për të qenë plotësisht nën kontrollin e 'Zuk' pa zgjidhje tjetër. Të paktën kjo do të ketë "kuptim". Isha i shqetësuar për një moment”, shkroi në Twitter themeluesi i SpaceX dhe Tesla.

Kur një komentues tjetër në Twitter e paralajmëroi Markun që të ketë kujdes se çfarë thotë për Zuckerberg pasi ky i fundit merr mësime në Jiu Jitsu, ai u përgjigj: "Unë jam për një luftë në 'kafaz' nëse do edhe ai," u përgjigj Musk.

Kjo sharje nga pronari i Twitter-it mund të tingëllojë si një nga batutat e tij klasike, por postimet e mëpasshme të dy miliarderëve kanë pyetur shumë njerëz nëse është vërtet e mundur që dy të pasurit të takohen në ring, ndoshta duke ndjekur shembullin e shumë YouTubersave dhe influencuesëve që e kanë bërë atë në të kaluarën.

Duke marrë... dorëzën e hedhur nga Musk, Zuckerberg postoi një pamje të postimit të rivalit të tij të mundshëm në Instagram, duke shkruar thjesht "më dërgo vendndodhjen".

Mesazhi i themeluesit të Facebook-ut u “mbart” në Twitter nga një ndërmjetës tjetër i gatshëm, ku Musk u përgjigj: “Nëse ai është serioz, do ta bëj”.

Edhe pse disa media amerikane u përpoqën të kontaktojnë Metën për të zbuluar nëse kishte ndonjë të vërtetë në këtë ide të ndeshjes së mundjes, i vetmi që arriti të merrte një përgjigje prej tyre mbrëmë ishte një reporter i Verge. Fatkeqësisht, kjo ishte mjaft e shkurtër dhe e paqartë, me një zëdhënës të kompanisë së Zuckerberg duke thënë thjesht se historia... flet vetë.

I vendosur për të zbuluar të vërtetën, reporteri i The Verge “goditi” edhe anën e Musk, duke e pyetur se ku do të dëshironte të luftonte Zuckerberg. "Në tetëkëndëshin në Vegas", u përgjigj manjati, duke i dhënë madje një shije humoristike strategjisë që do të ndiqte në ring. “Unë kam një lëvizje perfekte të quajtur 'Kali i detit'. Unë thjesht shtrihem në krye të kundërshtarit tim dhe nuk bëj asgjë”, ka shkruar Musk, i cili me siguri do të duhet të fillojë një seancë të plotë stërvitore për të konkurruar me Zuckerberg 10 vjet më të ri dhe shumë më në formë.

Qoftë një shaka e dy miliarderëve apo diçka më serioze, një numër përdoruesish të rrjeteve sociale janë tashmë të emocionuar për idenë, madje duke krijuar disa meme shumë qesharake, me ndihmën e photoshop-it ose inteligjencës artificiale.

[gallery columns="1" size="full" jnewsslider="true" ids="1364874,1364875,1364876"]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH