Globi

Lufta në Izrael, rritet numri i pengjeve në Gaza

Shkruar nga Liberale
Lufta në Izrael, rritet numri i pengjeve në Gaza

Numri i personave të konfirmuar se mbahen peng nga Hamasi në Gaza tani është 222, kanë thënë Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF).

Shifra është në rritje nga 212 që mendohet se janë kapur në inkursionin e 7 tetorit.

Zëdhënësi i kundëradmiralit Daniel Hagari tha se IDF ka kryer bastisje “të kufizuara” në rajon për të synuar persona të armatosur të Hamasit dhe për të kërkuar pengje.

Ai gjithashtu pohoi se sulmet ajrore po përqendrohen në zonat ku Hamasi po mblidhet për të luftuar çdo ofensivë më të gjerë izraelite.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH