Kryesore

Hoti: Marr përgjegjësi të plotë për të avancuar dialogun me Serbinë

               Publikuar në : 17:59 - 05/06/20 liberale

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka treguar se sot është miratuar Programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitet 2020 – 2023, teksa shkruan se prioritet ka luftën kundër pandemisë nga COVID-19 dhe rimëkëmbjen e ekonomisë.

Përmes një shkrimi në Facebook, Hoti shkruan se në plan afatgjatë kabineti i tij u zotua për zhvillim ekonomik, forcimin e shtetit ligjor, avancimin e demokracisë, luftimin e dukurive negative, veçmas krimit dhe korrupsionit.

Hoti gjithashtu tha se ka marrë përgjegjësinë e plotë që të çojë përpara dialogun me Serbinë bashkë me BE-në dhe SHBA-në.

Reagimi i plotë

Që në ditën e dytë të punës e miratuam Programin e Qeverisë së Republikës së Kosovës 🇽🇰 për vitet 2020 – 2023!

Prioritet i imi mbetet lufta kundër pandemisë nga #COVID19 dhe rimëkëmbja e ekonomisë. Hapi i parë konkret në këtë drejtim është vendimi i marrë sot që t’i kërkojmë Kuvendit të Kosovës tejkalimin e përkohëshëm të rregullave fiskale, që të mund t’i dalim në ndihmë bizneseve dhe familjeve në nevojë të prekur nga pandemia.

Në plan afatgjatë kabineti im u zotua për zhvillim ekonomik, forcimin e shtetit ligjor, avancimin e demokracisë, luftimin e dukurive negative, veçmas krimit dhe korrupsionit.

Qeveria që udhëheqi unë merr përgjegjësi të plotë për të çuar përpara dialogun me Serbinë, në bashkëpunim me BE 🇪🇺 dhe SHBA 🇺🇸, duke mos lejuar ndryshim të kufijve dhe shkëmbim të territorit./Gazeta Liberale

 

Tags: , , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back