Globi

NATO tregon “muskujt” në frontin lindor. Nis Neptun “Strike 2024”  

Shkruar nga Liberale

NATO tregon “muskujt” në frontin lindor. Nis Neptun

Një stërvitje detare dhe amfibe që përfshin mbi 4600 trupa, anije dhe automjete nga mbi 15 aleatë dhe që shtrihet nga Mesdheu lindor në brigjet e Balltikut, nga Stambolli në Helsinki. Në stërvitje morën pjesë tre aeroplanmbajtëse evropiane, spanjollja Juan Carlos I, italiania Cavour dhe francezja  Charles De Gaulle, të cilët deri më 10 maj ia dorëzuan komandat e tyre, e para absolute për anijen franceze, komandës Nato Central. E rëndësishme është edhe pjesëmarrja e forcave të armatosura turke me aeroplanmbajtësen Anadolu, atyre të Shqipërisë, Bullgarisë, Danimarkës, Francës, Gjermanisë, Greqisë, Italisë, Norvegjisë, Holandës, Polonisë, Rumanisë, Spanjës, Turqisë, Suedisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Qëllimi i operacionit është të përmirësojë koordinimin e forcave të NATO-s dhe të forcojë aftësinë për të vepruar si një ushtri e vetme. Ishte stërvitja e parë e shtetit anëtar për Suedinë, që merr pjesë në Neptun Strike me helikopterë në pjesën balltike të manovrave.

Ndër pikat kryesore gjithashtu është një simulim i një uljeje në një plazh të Kretës, një mundësi për aleatët për të vënë në praktikë mjete dhe teknologji të reja dhe për të vlerësuar performancën e tyre në bregdetin e Mesdheut. Ndër objektivat e stërvitjes së NATO-s është edhe përgjigja ndaj sfidave të reja, siç shpjegon shefi i shtabit të grupit luftarak Dedalo, David Duran, në bordin e aeroplanmbajtëses spanjolle Juan Carlos I.

“Vëzhgimi i kabllove nëndetëse dhe tubacioneve të gazit sot është një element gjithnjë e më qendror për patrullimet si në Balltik ashtu edhe në Mesdhe”. Për më tepër, marrëveshja midis Italisë dhe Spanjës shkon përtej koordinimit të thjeshtë. “Falë projekteve Siaf dhe Silf, procedurat operacionale të batalioneve amfibe italiane dhe spanjolle dhe sulmuesve detarë janë tashmë jashtëzakonisht të ngjashme, me italianët kemi më shumë se një miqësi, jemi vëllezër dhe absolutisht të ndërveprueshëm”, thotë Duran për ANSA duke nënvizuar se Grupi Dedalo pritet në fakt në Itali për stërvitjen Mare Aperto.\

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH