Globi

Lai Ching-te, "problematiku" i Kinës fiton zgjedhjet presidenciale në Tajvan, votuesit i dhurojnë fitore historike partisë në pushtet

Shkruar nga Liberale

Lai Ching-te, "problematiku" i Kinës fiton zgjedhjet

Lai Ching-te, i cilësuar nga Pekini si "problematik" ka dalë fitues në zgjedhjet presidenciale të Tajvanit dhe kundërshtarët e tij kanë pranuar.

Në një fjalim para mbështetësve të shtunën në mbrëmje, Lai e quajti fitoren e tij një "fitore për komunitetin e demokracive".

"Ne po i themi komunitetit ndërkombëtar se midis demokracisë dhe autoritarizmit, ne ende qëndrojmë në anën e demokracisë," tha ai.

“Unë do të veproj në përputhje me rendin tonë kushtetues demokratik dhe të lirë në një mënyrë që të jetë e balancuar dhe të ruajë status quo-në ndër-shtrënguese”, shtoi ai. “Në të njëjtën kohë, ne jemi gjithashtu të vendosur të mbrojmë Tajvanin nga kërcënimet dhe frikësimet e vazhdueshme nga Kina”.

Zëvendëspresidenti u zgjodh zëvendëspresident i Lai-t, Hsiao Bi-khim, i cili kohët e fundit shërbeu si i dërguari kryesor i Tajvanit në Shtetet e Bashkuara, shkruan CNN.

Rezultatet nga Komiteti Qendror Zgjedhor i Tajvanit, të cilat ishin ende në finalizim kur po bëheshin fjalimet e fitores dhe koncesionit, treguan Lai me rreth 40 për qind të votave popullore, ndërsa dy rivalët e tij kryesorë pasuan me 33 për qind dhe 26 për qind respektivisht.

Fushata e zhurmshme zgjedhore, një ilustrim i kredencialeve të gjalla demokratike të Tajvanit, u luftua për një përzierje të çështjeve të jetesës, si dhe për çështjen e mprehtë se si të merret me fqinjin e saj gjigant njëpartiak, Kinën, e cila nën udhëheqësin Xi Jinping është rritur më shumë ushtarakisht. 

Rezultati tregon votuesit që mbështesin pikëpamjen e DPP-së se Tajvani është një komb sovran de fakto që duhet të forcojë mbrojtjen kundër kërcënimeve të Kinës dhe të thellojë marrëdhëniet me vendet e tjera demokratike, edhe nëse kjo do të thotë ndëshkim ekonomik ose frikësim ushtarak nga Pekini, raporton CNN.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH